Historia Szkoły
Chełm Śląski, którego nazwa do 1966 brzmiała Chełm Wielki, liczyła wtedy ponad 6 tysięcy mieszkańców. Na jego terenie znajdowały się 3 stare szkoły: w Chełmie, Goławcu i Górkach oraz jedna nowa w Kopciowicach.
Ze względu na to, że stara szkoła w Chełmie Śląskim wybudowana w 1910 roku posiadała zaledwie 8 sal lekcyjnych, bez jakichkolwiek gabinetów, pracowni i sali gimnastycznej, a naukę pobierało w niej aż 530 uczniów, to nauka odbywała się nawet na 3 zmiany. Wobec tego zachodziła nieodzowna potrzeba budowy drugiej szkoły.
Sprawa rozpoczęcia budowy nowej szkoły napotkała na bardzo poważne trudności. Wreszcie po wielu kłopotach przystąpiono do prac budowlanych w miesiącu styczniu 1966 roku.
Podkreślić należy wielki wkład, jaki miejscowa ludność wniosła w dzieło budowy szkoły. Przykładem mogą być bardzo liczne dobrowolne składki na rzecz budowy, a także między innymi urządzenie boiska, bieżni, utwardzenie nawierzchni drogi dojazdowej i wiele innych prac wykonane zostało całkowicie przez rodziców dzieci.
Budowę szkoły ukończono w sierpniu 1967 roku. Uroczystego otwarcia dokonano w dniu 7 września 1967 roku, a w dniu 8 września 1967 r. młodzież szkolna rozpoczęła pierwszy dzień nauki w nowej szkole. Sześcioizbowa szkoła podstawowa w Chełmie Wielkim została zarejestrowana jako szkoła 1275 na liście szkół, które są Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Już w pierwszych latach istnienia naszej szkoły uczniowie wykazywali się talentem sportowym, w szkole działał zespól taneczny, a także bardzo prężnie działała drużyna harcerska.25 stycznia 1985 roku Szkoła Podstawowa nr 22 w Mysłowicach otrzymuje imię Floriana Adamskiego – nauczyciela i bojownika o wolność narodu w latach okupacji. Florian Adamski był redaktorem naczelnym jednego z pierwszych pism konspiracyjnych „Braciom na otuchę”. 25 stycznia 1943 roku został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Miał wtedy 31 lat.
Patron Szkoły
Florian Adamski urodził się 30 października 1911 roku w Brzęczkowicach koło Mysłowic w wielodzietnej rodzinie cieśli górniczego kopalni „Mysłowice”. Syn Franciszka Adamskiego i Marii z domu Kazimierskiej. Jego dom rodzinny choć niezbyt dostatni, kształtował młodego Floriana w poszukiwaniu zawodu nauczyciela. Po ukończeniu gimnazjum Florian rozpoczął naukę w pięcioletnim Seminarium Nauczycielskim w Mysłowicach, gdzie kształcił się pod okiem specjalistów wszechstronnie uzdolnionych.
Po odbyciu służby wojskowej, w 1932 roku Florian rozpoczął swoją pracę jako nauczyciel w przygranicznej miejscowości Adamowice. Swoje wszechstronne wykształcenie pedagogiczne rozwijał w pracy, w Szkole Powszechnej. Uczył wszystkiego - religii, języka polskiego, rachunków, prac ręcznychi śpiewu. Potrafił wyzwalać liczne, drzemiące w uczniach zainteresowania i talenty. Chłopców uczył robót ręcznych, dziewczęta szydełkowania, haftowania, pieczenia ciast, a jednych i drugich śpiewu, malarstwa oraz poprawnej wymowy polskiej poprzez liczne inscenizacje teatralne. W chwilach wolnych na lekcjach szkicował karykatury swoich uczniów, które przyozdabiały ściany klas. Prawie zawsze chodził ze swoimi skrzypcami, na których pięknie grał do lekcyjnego śpiewu. W uczniach ćwiczył ducha i ciało poprzez gimnastykę, często na świeżym powietrzu. Uczniowie maszerując ze szkoły na boisko śpiewali pieśni patriotyczne.
W czasie swojego pobytu w Adamowicach Florian Adamski stworzył we wsi amatorski teatr. Był w nim reżyserem, autorem tekstów, kompozytorem i wykonawcą muzyki oraz aktorem w jednej osobie. Sztuki wystawiane były w gospodzie, która była własnością Antoniny Wranik (później Czogalik). Do występów aktorskich Adamski angażował młodzież starszą i dorosłych. Przedstawienia były starannie przygotowane - odbywały się wielokrotne próby, tworzono piękne dekoracje. W tym teatrze występowali m.in.: Zygfryd Siedlaczek, Jan Zientek, Henryk Broża, Maksymilian Kucznierz, Maksymilian Niewrzoł i Maksymilian Pielczyk oraz Elżbieta Kucznierz, Jadwiga Tomczyk, Antonina Wranik, Jadwiga Krakowczyk, Maria Broża, Maria Stoś i Maria Pielczyk.
Repertuar tych inscenizacji był bardzo bogaty - od sztuk religijnych np.:
„U stóp Chrystusa”, „Maria Magdalena”, „Ave Maria”, „Ojcze nasz”, „Niewinnie na śmierć skazany”, poprzez sztuki obrazujące śląskie obrzędy ludowe takie jak: „Kiermasz we dworze”, „Wesele śląskie” wg St. Ligonia oraz sztuki przedstawiające w sposób satyryczny życie wsi: „A sądzą sie jeno” czy „Jak Jewka chciała zostać beamterką”. Repertuar obejmował nawet fragmenty operetek czy ich przeróbki np.: „Baron cygański” J.Straussa, „Księżniczka cygańska” wg J. Kalmana czy „Trójka hultajska”.
Przedstawienia te wielokrotnie powtarzano, a nawet wyjeżdżano z występami do dalszych miejscowości np. Brzezia, Lysek. Oprócz teatru amatorskiego Adamski prowadził działalność patriotyczną w organizacji Powstańców Śląskich mieszkających na tym terenie. W 1933r. zostaje utworzony oddział powstańczy pod nazwą „Krakusy”. Był to oddział konny kawalerii ćwiczony pod okiem plutonowego Konstantego Pielczyka. Działalność patriotyczna i społeczna Adamskiego znana była w całej okolicy. Wszystko przerwała tragiczna w skutkach II wojna światowa.
W pierwszych dniach września Adamski wyjechał swoim motocyklem na wschód Polski uciekając przed wojskami hitlerowskimi. Nad Sanem napadły go bandy ukraińskie, niszcząc jego pojazd. Na szczęście cały i zdrowy wrócił poprzez front do Mysłowic. Pracował w tym czasie w sklepie tekstylnym w Sosnowcu, jednocześnie prowadząc działalność konspiracyjną. Wraz z przyjaciółmi założył podziemną organizację pod nazwą „Orzeł Biały”, która wydawała co tydzień gazetkę pt.: „Braciom na otuchę”. Gazetka ta rozchodziła się w okolicach Mysłowic w nakładzie 1000 egzemplarzy. Oczywiście naczelnym redaktorem, autorem tekstów i rysownikiem w tej gazecie był Florian Adamski.
W lipcu 1942r. cała grupa konspiracyjna została aresztowana przez Gestapo. Najpierw przebywali w więzieniu w Mysłowicach, a później w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tam Florian Adamski był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany. Nie chciał zdradzić swoich towarzyszy, ani miejsca gdzie wydawano gazetkę i jak ją rozprowadzano.
Dnia 25 stycznia 1943r. został rozstrzelany przy XI bloku pod ścianą śmierci w Oświęcimiu.
Hymn Szkoły
Są gdzieś daleko piękne ogrody,
puszcze zielone, błękitne wody.
palmy wysokie pod nieboskłon
to wszystko obce, wszystko nie to.
My mamy Chełm swój, Chełm swój Śląski.
rodzinna wioska, gościnny dom.
Tu każda ścieżka do domu prosta,
co wiedzie nas ku jasnym dniom.
My mamy Chełm swój, Chełm swój Śląski.
znajomy pejzaż, znajomy kąt.
We włosach dziewcząt śląskie wstążki
powiedzcie gdzie piękniejsze są.( wersja do pobrania hymn.pdf )