30 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. W obu budynkach odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klasy VI a przypomnieli sylwetkę Floriana Adamskiego, jego pracę w charakterze nauczyciela, działalność konspiracyjną oraz zaangażowanie w tworzenie gazetki „Braciom na otuchę”.
Florian Adamski urodził się 30 listopada 1911 roku w Brzęczkowicach. Jego ojciec był górnikiem. Rodzice naszego patrona byli skromni, ale swoje dzieci wychowywali w duchu służby innym.
Zaraz po ukończeniu Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Mysłowicach i odbyciu służby wojskowej rozpoczyna pracę nauczyciela w szkole podstawowej w Adamowicach. Swoje wszechstronne wykształcenie pedagogiczne wykorzystuje w pracy w trzyklasowej Szkole Powszechnej. Uczy wszystkiego: religii, języka polskiego, rachunków, prac ręcznych i śpiewu. Potrafi wyzwalać liczne, drzemiące w uczniach zainteresowania i talenty. Chłopców uczy robót ręcznych, dziewczęta szydełkowania, haftowania, pieczenia ciast, a jednych i drugich śpiewu, malarstwa oraz poprawnej wymowy polskiej poprzez liczne inscenizacje teatralne. W chwilach wolnych na lekcjach szkicuje karykatury swoich uczniów, którymi przyozdabia ściany klas. Prawie zawsze chodzi ze swoimi skrzypcami, na których gra na lekcjach śpiewu. W uczniach ćwiczy ducha i ciało poprzez gimnastykę.
Po wybuchu drugiej wojny światowej podejmuje działalność konspiracyjną. Z jego inicjatywy powstaje gazetka „Braciom na otuchę”, która jest jednym z pierwszych konspiracyjnych pism na Śląsku. Do jej redaktorów należą: Wilhelm Met, Hubert Włodarczyk, Jerzy Gacka, Franciszek Roj, Alfons Wrona oraz mieszkanka naszej miejscowości Cecylia Wisiorek. Gazetka drukowana jest w altance w ogrodzie rodziców Cecylii. Znajdowały się w niej komunikaty o sytuacji na froncie, podziękowania czytelnikom za datki pieniężne dla rodzin znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji. Florian Adamski pełni funkcję redaktora naczelnego, rysownika. Zamieszcza w niej swoje teksty, wiersze.
Podczas wojny Florian pracuje w Sosnowcu w sklepie tekstylnym, którego właścicielem jest Niemiec. Tam też zostaje aresztowany przez gestapo. Najpierw trafia do obozu w Mysłowicach. Poddany okrutnym torturom dwukrotnie usiłuje odebrać sobie życie. Niedługo potem aresztowani są pozostali redaktorzy gazetki „Braciom na otuchę”.
Adamskiego następnie przeniesiono do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie zostaje stracony 25 stycznia 1943 roku. Jego towarzysze podzielają ten sam los.
25 stycznie 1985 roku w 42 rocznicę śmierci Floriana Adamskiego szkoła uroczyście otrzymała jego imię. Od tego momentu 25 stycznia był obchodzony jako Święto Szkoły.