•  


          Nasza szkoła bierze udział w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE

          – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”. Więcej informacji o projekcie: http://pamiec81.pl/index.php/2021/09/13/o-projekcie/

           

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

           

          O projekcie przeprowadzanym w naszej szkole w budynku przy ulicy Śląskiej nie sposób zapomnieć. Plakaty wiszą wszędzie!

                      

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

                  Zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach projektu. W sali nr 1, w której jest nasza szkolna Śląska Izba Pamięci pojawiło się miejsce patriotyczno – historyczne na temat wprowadzenia stanu wojennego 40 lat po stanie wojennym.

          Ekspozycja pozwala zobaczyć m. in.:

          - zdjęcia obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego oraz artykułu na ten temat w „Trybunie Ludu”,

          - zdjęcia pokazujące codzienne życie w czasie stanu wojennego, powielanie pism drugiego obiegu

          - wspomnienie o Grzegorzu Przemyku,

          - zdjęcia pokazujące opór Polaków przeciwko działaniom władz PRL-u,

          - informacje o roli Kościoła Katolickiego w czasie stanu wojennego.

          Najważniejszą częścią wystawy są materiały udostępnione przez pana Zygmunta Mikołajczyka, mieszkańca naszej miejscowości, który działał w NSZZ „Solidarność”’, brał udział w strajku okupacyjnym pod ziemią w KWK „Ziemowit” w Lędzinach, był internowany w stanie wojennym i osadzony w ośrodku odosobnienia w Jastrzębiu Zdroju. W poświęconej panu Zygmuntowi Mikołajczykowi gablocie zobaczyć można m. in.:

          - akta internowanego,

          - otrzymane odznaki i wyróżnienia za działalność opozycyjną.

           

                     

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

                     19 października 2021 r. koordynator projektu w naszej szkole – pani Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pani Danuta Koziołek, nauczycielka języka polskiego wzięły udział w konferencji dla nauczycieli z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego:  Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”, zorganizowanej przez Śląską Kurator Oświaty, panią Urszulę Bauer.

          Zebranych w auli górnej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach przywitał dyrektor ośrodka dr Jerzy Grad.

          Słowo wstępne wygłosił pan Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty Zarządu Regonu Śląsko – Dąbrowskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

          Moderatorem konferencji był dr Andrzej Sznajder - w latach 80. działacz opozycji, internowany w stanie wojennym. W latach 90. nauczyciel i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Od 20 lat związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Od 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach. Autor publikacji z zakresu historii Kościoła katolickiego w PRL.

          W konferencji jako uczestnicy wydarzeń związanych z Solidarnością i stanem wojenny uczestniczyli:

          EUGENIUSZ KARASINSKI – współorganizator strajku w Katowickim Przedsiębiorstwie Gospodarki Maszynami Budownictwa Miejskiego w Gliwicach, zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego, po wybuchu stanu wojennego zajmował się drukowaniem i kolportażem ulotek, internowany

          Prof. GRZEGORZ OPALA – w NSZZ Solidarność od 1980, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się organizowaniem pomocy dla represjonowanych, w tym opieki nad rannymi górnikami z KWK „Wujek”, przewiezionymi do Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Był jednym z twórców Duszpasterstwa Akademickiego Pracowników Nauki oraz kierownikiem sekcji lekarskiej przy Biskupim Komitecie Pomocy Internowanym i Uwięzionymi

          ANDRZEJ ROZPŁOCHOWSKI – współorganizator strajku na Hucie Katowice, sygnatariusz Porozumień katowickich, zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. Internowany 13 grudnia 1981 roku a następnie przetrzymywany bez wyroku do 1984 roku. Zmuszony do emigracji w 1988 roku.

          KRZYSZTOF PLUSZCZYK – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, 13 grudnia 1981 uczestnik strajku na Kopalni Wujek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 roku.

          FRANCISZEK NORAS – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, brał czynny udział w organizowaniu pomocy materialnej i   dla górników, którzy w dniach 15-24 XII 1981 r. prowadzili podziemny strajk okupacyjny na kopalni Ziemowit, internowany.

                 

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

          Zachęcam uczniów klas 6 – 8 do czytania i zapamiętywania informacji z plakatów powieszonych w naszej szkole w budynku przy ulicy Śląskiej w tzw. „łączniku”.

          Plakaty edukacyjne przybliżają kalendarium wydarzeń oraz biogramy zastrzelonych górników w Kopalni „Wujek” w Katowicach w grudniu 1981 roku,  wyjaśniają genezę „Solidarności” w 1980 r. oraz historię rozwoju wolnego ruchu związkowego w latach 1980 – 1981.

          Plakaty dotyczące wydarzeń na KWK „Wujek” dostępne są także pod linkiem: https://scwis.pl/wp-content/uploads/2020/12/Kopalnia-Wujek-1981.-Plansze.pdf

          13 grudnia na platformie Quizziz przeprowadzę quiz z wiedzy w oparciu o te plakaty. Uczestnicy, którzy wezmą udział w quizie i uzyskają min 50% poprawnych odpowiedzi zostaną nagrodzeni 10 pozytywnymi punktami z zachowania i oceną celującą z historii.

           

                                                                                                                             Joanna Kulesza - Kubiciel

           

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

           

           27 października 2021 r. koordynator projektu w naszej szkole – pani Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pani Danuta Koziołek, nauczycielka języka polskiego wzięły zdalny udział w konferencji dla nauczycieli z Województwa Śląskiego, która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

          Tematem konferencji były: „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”.

          Moderatorem spotkania była pani Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry, przewodnicząca Oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego Prymas Wyszyński jest patronem.

          Wykłady poprzedził materiał filmowy na temat wydarzeń na Jasnej Górze z 3 maja 1966 roku czyli o akcie oddania Polaków w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

          W czasie konferencji wykłady wygłosili:

          - o. Grzegorz Prus, paulin, historyk Zakonu, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, przeor i rektor Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów od 2014 do 2020r., wykładowca Historii Kościoła,

          - pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Soli Deo, autorka i współautorka wielu książek i publikacji o kard. Stefanie Wyszyńskim w tym m.in. „Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981” wydanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego czy najnowszej „Głos z Jasnej Góry” będącej antologią nauczania Prymasa Tysiąclecia, która ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji komunistycznej cenzury, a w której poznajemy rzeczywistą wymowę przemówień Błogosławionego z końca lat 60 oraz 70 o zadaniach rodziców, szkoły, państwa, o roli Matki Bożej w dziejach naszego Narodu.

          W czasie konferencji możliwe było wirtualne zajrzenie za paulińską klauzurę – do miejsc na co dzień niedostępnych dla wiernych, gdzie w czasie pobytu na Jasnej Górze mieszkał i pracował bł. Prymas Tysiąclecia.

          Zachęcamy do obejrzenia zapisu transmisji:

          https://www.youtube.com/watch?v=sFjTjDZZTqU&t=6s

                  

           

            

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

          8 listopada w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała odbyć się w klasach 6, 7 i 8 projekcja filmu dokumentalnego, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.): „Nie zabierajcie Mamy”.

          Film to materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

          W związku z sytuacją epidemiologiczną projekcja została przeniesiona na najbliższe godziny z wychowawcami poszczególnych klas.

          Wkrótce fotorelacja z tych projekcji, tymczasem zachęcamy do obejrzenia i dyskusji w gronie rodzinnym:

          https://www.youtube.com/watch?v=WZzWUpGFbxo

           

                

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

          Prace naszych uczniów w ramach konkursu plastyczno-literackiego realizowanego w ramach projektu

          „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!” pt.:  „Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” na  kartkę  do albumu przedstawiającą nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.

           

           

             

           

          Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

          Prace naszych uczniów na konkurs historyczny pt.: „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”

           

            

           

           

           

           

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland