Pedagog szkolny i specjalny

Psycholog szkolny

Magdalena Sokołowska

Drodzy Rodzice!

Wychowywanie i dbanie o dziecko wymaga zaangażowania wielu osób.

Projekt edukacyjny „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej kieruje swoje działania

zarówno do młodych, jak również rodziców i opiekunów.

Z myślą o nich, wspólnie z Parenteen.pl, opracowaliśmy program

wspierający umiejętności rodzicielskie, który ma pomóc w budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych. Filmy szkoleniowe w ramach cyklu będą publikowane w każdy piątek.

Wszystkie bezpłatne materiały można znaleźć na stronie mlodeglowy.pl w zakładce pn. „Kompendium wiedzy”, w sekcji „Jestem rodzicem” oraz w Aktualnościach.

Jesteśmy świadomi, że wsparcie rodziców i opiekunów jest kluczowe.

Badanie poczucia własnej wartości i sprawczości MŁODE GŁOWY pokazuje, że właśnie

do rodziców młodzi ludzie najczęściej zwracają się po pomoc (odpowiedziało tak 53,2% osób

biorących udział w badaniu). Dlatego tak ważne jest, żeby młodzi, którzy nabywają nowe

umiejętności podczas lekcji w ramach Programu Profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH

GŁÓW”, w domu spotkali rodziców świadomych i gotowych do dialogu, zarówno merytorycznie, jak i emocjonalnie.

Oprócz działań profilaktycznych dla dzieci i młodzieży projekt MŁODE GŁOWY oferuje

również inicjatywy, które mają na celu zachęcenie rodziców do aktywnego wsparcia

i podniesienie ich kompetencji rodzicielskich.

Program wspierający dla rodziców opracowany został wspólnie z Parenteen.pl,

organizacją, która zrzesza społeczność specjalistów i rodziców dorastających dzieci

i nastolatków.

Program ma na celu wsparcie rodziców przez cały rok szkolny, oferując

im narzędzia, które mogą wspomóc ich w radzeniu sobie z wyzwaniami rodzicielskimi.

Eksperci podkreślają znaczenie roli, jaką pełnią w procesie rozwoju dziecka rodzice

i opiekunowie, oraz konieczność rozwijania szerokiego zakresu umiejętności

rodzicielskich.

Te umiejętności obejmują efektywną komunikację między rodzicem/opiekunem

a dzieckiem, zwiększanie ilości czasu spędzanego razem, rozumienie potrzeb dziecka,

wspieranie jego rozwoju psychicznego, a także zarządzanie i monitorowanie dostępu

do Internetu, przy jednoczesnym zrozumieniu jego roli w życiu młodych ludzi.

Projekt edukacyjny „MŁODE GŁOWY" NEWSLETTER_start_programu_wspierajacego_dla_rodzicow_(1).pdf

Rodzice umawiają się na rozmowę z pedagogiem i psychologiem szkolnym po uzgodnieniu telefonicznym.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i rodziców

Uczniowie i rodzice, we współpracy ze szkołami, mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dodatkowo takie wsparcie oferuje również poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”.
        Aby zarejestrować się na portalu poradni online należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”.
        Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.
        Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
        Formuła online zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski.
        Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.