Powitanie wiosny
Dzień zdrowego śniadania
Wszyscy wiemy jak ważne jest zdrowe odżywianie i właściwe nawyki żywieniowe. Uczniowie klasy 2b przez cały tydzień rozmawiali nt. zdrowego odżywiania. Przypomnieli sobie piramidę żywienia, odczytywali przepisy na zdrowe pasty i sałatki. Na koniec tygodnia sami przygotowali zdrowe śniadanie. Kanapki wyszły bardzo kolorowe i pyszne.
3
Naukowy zawrot głowy
Pod takim hasłem realizujemy kolejny moduł projektu "Czytam z klasą". Jednym z zadań projektu było przeprowadzenie doświadczeń i eksperymentów. Uczniowie długo przygotowywali się do tego zadania. Najpierw samodzielnie szukali ciekawych eksperymentów, następnie przygotowali potrzebne składniki i pod czujnym okiem nauczyciela wykonali eksperymenty. To byl dzień pełen wrażeń.
5
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA 2022
Tegoroczne obchody dnia Św. Patryka były niekonwencjonalne nie tylko dzięki rozbiciu uroczystości na dwa dni (17. oraz 18. marca) lecz też ze względu na niebiesko-żółte dekoracje towarzyszące tradycyjnej zieleni. Choć 17. marca to święto Irlandii, myślami byliśmy z Ukrainą.Uczniowie SP2 wraz z rodzicami jak zwykle stanęli na wysokości zadania dostarczając wspaniałe ciasteczka, babeczki czy galaretki na doroczny kiermasz charytatywny. Hojność dzieci oraz ich rodziców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – uzbierano aż
2694zł
Uzbierana kwota zostanie w całości wykorzystana na zaopatrzenie obecnych oraz przyszłych uczniów pochodzenia ukraińskiego w niezbędne przybory szkolne.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcenie swojego wolnego czasu oraz przede wszystkim za szeroki gest wszystkim, którzy przyczynili się do niewątpliwego sukcesu kiermaszu. Pragniemy z głębi serca podziękować rodzicom naszych uczniów za tak wspaniały odzew, za zaprezentowanie swoim dzieciom a naszym wychowankom godnej podziwu oraz naśladowania postawy.
Pięknie dziękujemy za organizację wydarzenia wszystkim nauczycielom języka angielskiego.
Dyrekcja oraz nauczyciele SP2
8
Konkurs informatyczny "Bezpieczny Internet 2022"
Uwaga uczniowie:
Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu.
Zapraszam chętnych uczniów do udziału w szkolnym konkursie informatycznym "Bezpieczny Internet".
Klasy I - V - wykonanie plakatu promującego bezpieczeństwo w sieci Internet.
Klasy VI - VIII wykonanie prezentacji multimedialnej lub nagranie filmu "Bezpieczny Internet".
Prace oddajemy do Pani Barbary Ochojskiej do 31 marca 2022r. Prezentacje i filmy możemy wysłać na maila bądź przynieść na pendrive.
Zapraszamy!!!
Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej
„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”, jak mówi chińskie przysłowie. Aby się o tym przekonać, 15 marca 2022 roku klasy drugie wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej. Uczniowie dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Poznali zasady wypożyczania książek. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali „Bajki o Wiśle” autorstwa M. Zarębskiej. Oglądając kolejne ilustracje wsuwane do drewnianego butai z teatrzyku kamishibai uczniowie odbyli ciekawą wycieczkę nurtem, najpiękniejszej rzeki, od jej źródeł – czarnej i Białej Wisełki, aż do jej ujścia. Bezpośredni kontakt dzieci z książką i biblioteką rozbudził ich wyobraźnię i poszerzył wiedzę. Na zakończenie ciekawych zajęć każdy otrzymał od pani bibliotekarki zakładkę do książki. Wizyta w bibliotece była bardzo pouczająca i na pewno nie było to nasze ostatnie spotkanie z biblioteką.
Dzień Logopedy
W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2 im Floriana Adamskiego odbyły się warsztaty logopedyczne przygotowane przez panie logopedki : Małgorzatę Manecką i Joannę Tomecką. Warsztaty odbyły się w klasach pierwszych i drugich i miały na celu przybliżenie wszystkim dzieciom szczegółów pracy szkolnego logopedy. Uczniowie wzięli udział w szeregu zabaw w tym takich ,które kształtują słuch fonemowy, usprawniają aparat mowy, w ćwiczeniach oddechowych tj przenoszenie za pomocą słomki różnych elementów, dmuchanie na różne lekkie przedmioty, wprowadzanie oddechem w ruch wiatraczka itd. Warsztaty zorganizowane były w związku z Europejskim Dniem Logopedy, który jest obchodzony dnia 6 marca.
Z wizytą w Powiatowej Bibliotece w Lędzinach
Uczniowie z klasy IV naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę w Lędzinach.
Temat lekcji bibliotecznej brzmiał: Mieszkam na Górnym Śląsku. Informacje o historii, kulturze i języku.
Po wstępie teoretycznym - był czas na zadania. Uczniowie najpierw układali wyklejankę „Mianujymy po Ślonsku”, następnie wysłuchali krótkiej historyjki i rozwiązali test o Świętej Hyjdli (słuchowisko puszczone z audiobooka), a na koniec, już w formie całkowitej zabawy, grali w śląskie memory, które zakupiliśmy w gryfnie. Lekcję prowadziła Aneta Natkaniec.
Uczniom bardzo podobała się lekcja biblioteczna i zadowolone wróciły do domu.
5
POMAGAMY UKRAINIE!
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za udział w zbiórce.
Część zebranych produktów już trafiło do rodzin uchodźców. Inne, w tym lekarstwa i środki opatrunkowe są w transporcie, który wyruszył do lwowskiego szpitala.
Do naszej szkoły dołączają też uczniowie z Ukrainy, o ich potrzebach będą informować wychowawcy klas.
Z góry dziękujemy za wszelką okazaną pomoc.
DOBRO WRACA!
Solidarni dla Ukrainy
6
Sukces Adama Tesarczyka
„WF z AWF”
W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim przystąpiła do wspólnego projektu MEiN oraz Akademii Wychowania Fizycznego „WF z AWF”. Jesienią 2021 roku nauczyciele wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak, Krzysztof Kracla, Sebastian Gdak ukończyli szkolenie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach uzyskując certyfikat dający możliwość prowadzenia zajęć sportowych.
Założenia projektu to przygotowanie programu zajęć aktywizujących dzieci i młodzież szkolną oraz wdrożenie dodatkowych zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które umożliwiają poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji, izolacji społecznej i przeciwdziałanie skutkom zdrowotnym COVID-19 w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz przeprowadzenie diagnozy wybranych aspektów stanu kondycji fizycznej i stanu zdrowia dzieci i młodzieży szkolnej, stanowiącej podstawę do przygotowania analizy i rekomendacji dla MEiN dla dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów. Do programu przystąpiło 78 uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim.
Gołąbki pokoju- pamiętamy!
4
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Od 1 marca br. w Szkole Podstawowej nr 2 są realizowane zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel 180 mln zł.
Wsparcie obejmie organizację dodatkowych zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz zajęć z doradztwa zawodowego w klasach III.
Pomagamy Ukrainie
Biblioteczne roboty na balu karnawałowym
11 lutego roboty z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl. odwiedziły uczniów klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 podczas balu karnawałowego.
Była to już kolejna wizyta bibliotekarzy w chełmskiej podstawówce, która miała na celu przybliżenie najmłodszym kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie ich w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, a także wdrażanie uczniów do pracy zespołowej. Dzieci miały okazję, przy użyciu tabletów, samodzielnie zaprogramować roboty Photon, które potrafią zmieniać kolory, wydają różnorodne dźwięki, poruszają się w wyznaczonym kierunku. Najwięcej emocji wśród uczestników balu przebierańców wzbudziły niezwykle wyrównane wyścigi robotów, dlatego już umówiliśmy się na rewanż!
1
Zamiast hejtu
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl., w ubiegłą środę 9 lutego, przeprowadzili w klasach piątych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. zajęcia zdalne zatytułowane Zamiast hejtu. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciami hejtowania i mowy nienawiści, zwiększenie świadomości dotyczącej problemu obrażania w sieci, a także prezentacja sposobów reagowania w sytuacji ofiary oraz świadka. To również forma kształtowania i promowania postaw empatycznych.
Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to niestety coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – ale też twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczuciem odrzucenia oraz samotności, smutkiem, samokrytyką czy bezradnością. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” lub udostępniając dalej obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.
W czasie zajęć bibliotekarze postanowili więc poszerzyć świadomość uczniów wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowali sposoby reagowania na tego typu treści, przedstawili alternatywne sposoby wyrażania swojej opinii. Wspólnie sformułowano także dekalog Zasad Antyhejtowych. Podczas prelekcji wykorzystany został również film edukacyjny kampanii Add Friend przygotowany przez firmę Disney Polska wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
ZASADY ANTYHEJTOWE
1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
VI MISTRZOSTWA SZKOŁY W NARCIARSTWIE I SNOWBOARDZIE
2 lutego bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką Teresy Staniuchy i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w zawodach sportowych w Istebnej. Na stoku „Złoty Groń” zostały zorganizowane VI mistrzostwa szkoły w narciarstwie i snowboardzie w których uczestniczyło 19 zawodników. Liczna grupa miłośników białego szaleństwa została podzielona na 3 kategorie wiekowe.
Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2010 i młodsi:
I miejsce Mateusz Goczoł
II miejsce Maksymilian Goik
III miejsce Franciszek Goik
Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2008 i 2009
I miejsce Amelia Goczoł
II miejsce Miłosz Gębarowski
III miejsce Zuzanna Krasnodębska
Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i starsi:
I miejsce Mateusz Czekaj
II miejsce Piotr Madeja
III miejsce Weronika Basiewicz
Najszybszym narciarzem został Mateusz Czekaj z klasy ósmej z czasem 45,21 a najlepszym snowbordzistą Kacper Bogucki z klasy piątej.
Organizatorem wyjazdu był Grzegorz Zyzak a medale i puchary ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.
7
Bal karnawałowy w klasach drugich
Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw przy skocznej muzyce. W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyły się bale przebierańców w klasach drugich. Ten czas był dla wszystkich uczniów wydarzeniem bardzo oczekiwanym. W odświętnie udekorowanych klasach pojawiły się przeróżne postacie. Uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych bajek, filmów i kreskówek. Podczas zabawy przeprowadzono wiele zabaw i konkursów, które dostarczały wychowankom ogrom pozytywnych emocji. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Rodzice uczniów zadbali o smaczne przekąski i napoje podczas zabawy.
Kiedy czas trwania balu dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały szkołę.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!
41
Lapbooki
Uczniowie klasy 3a otrzymali zadanie wykonania lapbooków. To forma zaprezentowania informacji na dany temat, która ma postać teczki tematycznej. Lapbooki mogą zawierać wykresy, ilustracje, zdjęcia, rysunki, ciekawostki, quizy itp., umieszczone w kieszonkach, kopertach, na przyklejanych karteczkach, harmonijkach. Tematem prac było przedstawienie 7 cudów świata starożytnego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do tematu i wykonali wspaniałe teczki, pełne zagadek i ciekawostek. Lapbooki zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.
14
Archiwum Aktualności