Dzień Pluszowego Misia w świetlicy
6
Warsztaty z pizzy dla dzieci
29 listopada 2021 roku klasa 4b wzięła udział w warsztatach z robienia pizzy, które odbyły się na Włoskiej Wiosce Tawerna. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat pizzy, jej historii, a także produktów używanych do jej zrobienia. Następnie każdy uczeń miał możliwość przygotowania i pieczenia swojej autorskiej pizzy. Warsztaty bardzo spodobały się klasie a pizze smakowały wybornie . Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.Nasze spotkanie, dzięki zaangażowaniu prowadzącego, przebiegało w miłej i bardzo wesołej atmosferze.
6
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.
Z tej okazji biblioteka szkolna i świetlica przygotowały specjalne zajęcia, których tematem przewodnim był „Miś -przyjaciel”.
Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.
Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia.
Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca.
Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wysłuchania bajek i historyjek o znanych i nieznanych misiach. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę książek, w których bohaterami są misie.
Wychowawczynie świetlicy pani Marysia i pani Magda, która jest również psychologiem opowiedziały dzieciom kim jest prawdziwy przyjaciel, czy warto mieć przyjaciela i dlaczego oraz przygotowały dla uczniów prezentację multimedialną o przyjacielu.
Świetliczakom bardzo spodobały się wierszyki i piosenki o misiach, ochoczo odpowiadały na zadawane zagadki związane z Kubusiem Puchatkiem i innymi misiami. Rozwiązywały rebusy, układały puzzle, bezbłędnie umiały wymienić najbardziej popularne misie. W tym dniu nie mogło również zabraknąć prac plastycznych związanych z misiem. Dzieci rysowały swoje ulubione misie, robiły wyklejanki i wycinanki z misiem. Wszystkie wykonane przez dzieci prace prezentują się na świetlicowej wystawie. Na koniec zabawy każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom „Przyjaciel Pluszowego Misia”.
Na pamiątkę tego święta wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi.
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej , ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.
17
Dzień Życzliwości i Dzień Pluszowego Misia
Na listopadowych kartkach kalendarza znajduję się Dzień Życzliwości (21 listopad) i Dzień Pluszowego Misia (25 listopad). Te dni w naszej szkole, w klasach 6-8, obchodzone były 25 listopada.
Chętni uczniowie mieli przyjść do szkoły ze swoim ulubionym misiem, kojarzonym z ciepłem, oddaniem, miłością. Byliśmy mile zaskoczeni widząc ile pluszowych zabawek, różnorodnych rozmiarów, pojawiło się w szkole.
Niektóre z nich towarzyszą naszym uczniom od najmłodszych lat.
W tym dniu humory wszystkim dopisywały, powracało wiele wspomnień z czasów przedszkolnych i wczesnoszkolnych, opowiedzianych zostało wiele historii, w których pluszowy przyjaciel odgrywał ważną rolę. Chętnych do zdjęć tego dnia nie brakowało.6
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas I – III pt. „Chełm Śląski, moja mała ojczyzna”
W październiku 2021r. został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny dla klas młodszych pt. „Chełm Śląski, moja mała ojczyzna”. Prace konkursowe były wykonywane w klasach. Uczniowie mogli wykonywać prace dowolną techniką, wykazali się pomysłowością w wykorzystaniu różnorodnych materiałów. Jury wybrało najciekawsze prace, które zostały nagrodzone. Ponieważ uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i inwencją twórczą, wybór był bardzo trudny. Podczas wybierania prac konkursowych zwracano uwagę na: kompozycję, kolorystykę, oryginalność i dobór materiałów, estetykę wykonania. Nagrody i dyplomy zostały wręczone w dniu 25 listopada przez p. dyrektor Reginę Pioskowik. Laureaci zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Klasy I
I miejsce : Tymon Wiecha, kl.Ic
II miejsce: Mikołaj Patalong, kl. Ia
III miejsce: Jan Balon, kl. Ib
Wyróżnienie: Kacper Jochemczyk, kl. Ic
Klasy II
I miejsce : Sara Kubec, kl. IIa
II miejsce: Kacper Owczarski, kl. IIb
III miejsce: Malwina Morawiec, kl. IIa
Wyróżnienie: Alicja Kotowicz, kl. IIc
Klasy III
I miejsce: Aleksandra Nieszporek, kl. IIIa
I I miejsce: Oliwia Dreźniok, kl. IIIb
III miejsce: Piotr Umiastowski, kl. IIIb
Wyróżnienie: Mateusz Skutela, IIIb
1
Dzień Misia w klasie Ic
Warsztaty i program profilaktyczny dla uczniów
W dniach od 17 do 19 listopada uczniowie klas 6-8 uczestniczyliw warsztatach profilaktycznych - prowadzone były w każdej klasie w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych.
Podczas zajęć poruszane były tematy dotyczące zagrożeń cywilizacyjnychi ryzyka jakie niosą ze sobą technologie komunikacyjne, akceptacji i komunikacji w grupie oraz stresu.
Ponadto w dwóch klasach 7 odbył się trzygodzinny program profilaktyczny „Debata”, którego głównym celem jest wzmocnienie postaw proabstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej – program ten znajduje się na liście rekomendowanych programów z zakresu profilaktyki uniwersalnej.
Zajęcia warsztatowe uczniom bardzo się podobały.
Niejedną młodą osobę skłoniły do refleksji oraz podpowiedziały jak radzić sobie ze stresem.
Sukces ucznia klasy V - Adama Tesarczyka
Uczeń klasy V - Adam Tesarczyk
zajął III miejsce
w XIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Opolu.
Pani Dyrektor, nauczyciele i cała Społeczność Szkoły serdecznie Gratuluje Młodemu uzdolnionemu Pianiście.
Dziękujemy za Wasze wielkie serca!!
Lekcja biblioteczna czwartoklasistów
18 listopada chełmska biblioteka na lekcji bibliotecznej gościła klasę IV a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki publicznej oraz sposobami odszukiwania książek, czasopism, informacji w księgozbiorze dostępnym na miejscu, jak również w katalogu online. Czwartoklasiści mieli też okazję wziąć udział w quizie na temat wiedzy o książce i bibliotece. Sprawdzili się także w zadaniach dotyczących związków frazeologicznych związanych z czytelnictwem, poznanych lektur, a nawet gramatyką języka polskiego. Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał kolorową zakładkę.
Certyfikat "Milion dzieci modli się na różańcu"
„Serce pełne dobra miej…” zbiórka słodyczy dla Świetlicy Specjalistycznej św. Jacka w Katowicach
W dniach od 18.10.2021 do 09.11.2021 na terenie naszej szkoły przyprowadzona została zbiórka słodyczy dla dzieci ze Świetlicy Specjalistycznej św. Jacka podlegającej pod Caritas Archidiecezji Katowickiej. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością na potrzeby innych. Właściwie można powiedzieć, że słowa piosenki „Serce pełne dobra miej i tym dobrym innych dziel” są dla większości mottem życiowym. Z całego serca dziękujemy Wam Kochani Uczniowie i Waszym Rodzicom za okazane serce i chęć dzielenia się z innymi. Mamy nadzieję, że ofiarowane słodycze sprawią iż na nie jednej buzi pojawi się uśmiech i choć na chwilę obdarowane dzieci zapomną o ciężkim życiu i kłopotach z jakimi borykają się na co dzień. Niech te słodycze wręczone od św. Mikołaja sprawią iż ten dzień będzie dla nich wyjątkowy, a my będziemy mogli poczuć się jak biskup Mikołaj, obdarowujący mieszkańców Mirry słodyczami.
Dziękujemy… kolejny raz pokazaliście na co Was stać.
Każde dobro powraca…
Narodowe Święto Niepodległości
W tym roku obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy 4 b przygotowali program artystyczny. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów ich występu.
Gminny Konkurs Śląskiej Pieśni Powstańczej „Ten dwudziesty pierwszy roczek”
Z wielką radością ogłaszamy Laureatów Gminnego Konkursu Śląskiej Pieśni Powstańczej
„Ten dwudziesty pierwszy roczek...,” a są nimi:
w kategorii klas I-III:- Zespół wokalny klas I-III oraz Kinga Pyrcik - uczennica kl. IIc;
w kategorii klas VII-VIII:
- Zespół wokalny klas VII-VIII oraz Patrycja Myalska - uczennica kl. VIId, dodatkowo wyróżnienie otrzymuje Piotr Włoch - uczeń kl. VIIc .
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a także nauczycielom za trud poświęcony w przygotowanie występów.
Sprawozdanie z akcji „Szkoła do hymnu”2021
10 listopada 2021 roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.
Tego dnia o godz. 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego aby w ten sposób włączyć całą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z uwagi na trwający stan epidemii odśpiewano hymn w klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Na zakończenie akcji uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami w odświętnych strojach uczestniczyli w sesji zdjęciowej na tle pięknych, okolicznościowych dekoracji.
11
Św. Hubert – patron myśliwych i leśników
W niedzielę 7 listopada 2021 roku w leśniczówce na Błędowie uczniowie naszej szkoły jak co roku czynnie uczestniczyły w liturgii Mszy Świętej z okazji wspomnienia świętego Huberta - patrona myśliwych i leśników. Nasze uczennice złożyły wszystkim myśliwym i leśnikom w imieniu całej społeczności szkoły serdeczne życzenia pomyślności, aby św. Hubert otaczał ich swoją opieką i każdego dnia przypominał im o miłości do natury i zwierząt, a także o poszanowaniu etyki, kultury oraz tradycji myśliwskiej.
Życzyliśmy im wszystkim wielu radosnych chwil spędzonych w doborowym gronie na łowisku a także sukcesów na Niwie Łowieckiej, oraz wstawiennictwa ich patrona św. Huberta.
Nasze uczennice serdecznie pozdrowiły także rodziny leśników i myśliwych, przyjaciół i sympatyków łowiectwa, życząc błogosławieństwa Bożego na każdy dzień aby wszystkim Bór Darzył!
Koło Łowieckie „Łąbądź”, które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilkunastu lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je leśnikom z leśniczówki na Błędowie.
6
Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”
Prace naszych uczniów na konkurs historyczny pt.: „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”
Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”
Prace naszych uczniów w ramach konkursu plastyczno-literackiego realizowanego w ramach projektu
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!” pt.: „Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” na kartkę do albumu przedstawiającą nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.
Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”
8 listopada w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała odbyć się w klasach 6, 7 i 8 projekcja filmu dokumentalnego, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.): „Nie zabierajcie Mamy”.
Film to materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.
W związku z sytuacją epidemiologiczną projekcja została przeniesiona na najbliższe godziny z wychowawcami poszczególnych klas.
Wkrótce fotorelacja z tych projekcji, tymczasem zachęcamy do obejrzenia i dyskusji w gronie rodzinnym:
Pomoc Chrześcijanom z Ziemi Świętej
Dnia 30 i 31 października 2021 uczennice naszej szkoły włączyły się w pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Akcję prowadzona przez ojca Feliksa Rachwalika OFM – Prowincjalnego Delegata Ziemi Świętej cieszyła się w naszej parafii bardzo dużym zainteresowaniem. Dziewczyny rozprowadzały różańce, ikony i stajenki. Można było nabyć także podręczny przewodnik po Ziemi Świętej i książkę o autentyczności grobu Jezusa. Dochód z dystrybucji pamiątek jest wsparciem dla chrześcijan w Betlejem, którzy wyrabiają i sprzedają te właśnie pamiątki, w części przeznaczony są także na potrzeby Franciszkanów w Ziemi Świętej, którzy utrzymują liczne dzieła pomocy jak szkoły czy ośrodki. A co najważniejsze trafiają do biednych rodzin w Betlejem. Za włączenie się do akcji w imieniu chrześcijan z Ziemi Świętej szczególnie dziękujemy za zaangażowanie się w akcję uczennicą Emilii Kula, Mai Jarnot , Alicji Bzowskiej, Zuzannie Zagrackiej, Emilii Wyciślok, Marii Pyrczek, Mai Ganobis, Kindze Kostyra, Anastazji Groń.
Archiwum Aktualności