• "Kolędujmy przy żłóbku” - XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe

Po trzech latach pandemii 8 stycznia 2023 odbyło się XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem „Kolędujmy przy żłóbku”. Tegoroczne spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, miało miejsce nie w budynku naszej szkoły, a w kościele, gdzie wszyscy mogli właśnie przy żłóbku oddać hołd Nowonarodzonemu Jezusowi – mogliśmy się pokłonić naszemu Królowi tak jak uczynili to Mędrcy ze Wschodu. Radosne kolędowanie rozpoczął powitaniem wszystkich zebranych Ks. Proboszcz Piotr Guzy – jako gospodarz miejsca i Pani Dyrektor naszej szkoły Regina Pioskowik jako pomysłodawca tego wydarzenia. Wyjątkowe spotkanie rozpoczęły dzieci z przedszkola prezentując pastorałki „Gdy święta są” i „Aniołkowe granie”. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim pięknie zaprezentowali się przy akompaniamencie p. Marka Reguły w pastorałkach „Dziecina mała” i „Do was idziemy”. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali przy akompaniamencie p. Krzysztofa Kracli i p. Krzysztofa Dłubisza utwory – „Śliczna gwiazda wschodzi nam” i „Bóg się rodzi”. Ponadto trzy uczennice naszej szkoły przepięknie zaprezentowały się w śpiewie solowym wykonując pastorałki: Kinga Pyrcik – „Pastuszek bosy”; Oliwia Kramek – „Zaśnij Dziecino”; Weronika Pyrcik- „Maleńka Miłość”. Wieczór uświetnił także występ zespołu wokalnego Noel, który już kilkakrotnie gościł na naszych spotkaniach kolędowych, a wykonał pastorałki: „Świąteczny czas”, „Pierwsza gwiazda”, „Leć kolędo”, oraz „Noel”. Kolejnym gościem naszego wieczoru była rodzina Tesarczyk, która przez wiele lat uświetniła nasze spotkania. Tym razem Adam Tesarczyk, uczeń naszej szkoły, wykonał kolędę „Cicha noc”, Ania Tesarczyk – śpiew „Mario, czy Ty wiesz”, a rodzice Joanna i Aleksander na altówce i klarnecie zagrali razem a Adamem pastorałkę „Pada śnieg”. Całe spotkanie kolędowe uświetniła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą p. Michał Urbańczyka. Orkiestra zagrała kolędy, które śpiewali wszyscy zgromadzeni w kościele, ale także wykonała przepiękną kolędowo-pastorałkową wiązankę muzyczną.

To spotkanie kolędowe miało sprawić, że Jezus narodzi się nie tylko w betlejemskiej grocie, ale przede wszystkim w każdym ludzkim sercu. Jak do tej pory na naszych spotkaniach wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, członków Rady Gminy, księży naszej parafii oraz przede wszystkim mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.

Na zakończenie wieczoru Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż są z nami przedszkola i szkoły, które kolędują z nami już XV raz, czyli są z nami od samego początku. Podziękowała wszystkim za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne XVI już Środowiskowe Spotkanie Kolędowe w przyszłym roku.