• Wycieczka klas V do Krakowa

28 września bieżącego roku uczniowie klas V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce do Krakowa.  Uczniowie zwiedzili: podziemia Rynku Krakowa, Katedrę na Wawelu, Dziedziniec Królewski, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice.

Grupą uczniów klas V opiekowały się wychowawczynie  - Danuta Koziołek i Joanna Kulesza-Kubiciel oraz Barbara Ochojska, Ewa Mirocha i Beata Tuszyńska.

Dopisywała piękna, słoneczna pogoda i zainteresowanie uczniów naszą dawną stolicą.

• WYCIECZKA  DO KRAKOWA

27 września bieżącego roku uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Uczniowie zwiedzili podziemia Rynku, Katedrę, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i Bazylikę Mariacką. Była oczywiście chwilka przerwy na zakup pamiątek, lody i posiłek w McDonald’s.

Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy klas szóstych Aleksandra Leńdzwa-Wyciślok i Grzegorz Zyzak oraz Grażyna Buras-Chrostek, Katarzyna Żórawik, Michał Lepich, Ewa Kolny i Ewelina Malcharek.

• ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI

26 września bieżącego roku dzieci klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka”  Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się zbiórka żołędzi.

Po zbiórce dzieci miały zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek,  cieszyły się kontaktem z naturą, spacerowały po lesie, zbierały grzyby oraz bawiły się w gry terenowe.

Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy Anna Malczyk, Ewa Jarosz, Renata Dłucik, Danuta Koziołek, Joanna Kulesza-Kubiciel, Grzegorz Zyzak oraz panie Ewa Mirocha, Natalia Morkisz, Beata Tuszyńska i Julia Szafrańska.

• LEKCJA PRZYRODY

21 września bieżącego roku dzieci klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu gdzie przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy Marta Baczyńska, Sebastian Gdak, Krzysztof Kracla, Grzegorz Zyzak, Karol Karwath, Michał Lepich oraz panie Ewa Kolny, Ewelina Malcharek i Lidia Jagoda.

Dzieci wysłuchały lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadził Sebastian Gdak. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci. Były pytania, liczne odpowiedzi i wiele pozytywnych ocen.

Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie przystąpili do akcji „Sprzątanie Świata”. Każda klasa była odpowiedzialna za sprzątnięcie swojego fragmentu lasu. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki wywiązali się z tego obowiązku wzorowo, zbierając sporą ilość puszek, butelek i innych śmieci. Przy okazji porządkowania terenu cieszyli się kontaktem z naturą, spacerowali po lesie i zbierali grzyby.

Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

• BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Od dziś tj. 14.09.2023r. nasi pierwszoklasiści wiedzą już jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzięki  pani dzielnicowej  z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu uczniowie poznali zasady poruszania się po drodze: pieszych, rowerzystów oraz przypomnieli sobie jak powinni zachowywać się  w czasie jazdy samochodem.

Policjantka  powiedziała  także co należy zrobić w razie niebezpieczeństwa np. ataku psa lub spotkania z nieznajomą osobą.

Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania oraz otrzymali  plany lekcji przekazane przez KPP

i odblaski ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 - klasy I - IV

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się 3 września o godz. 9:00 w budynku przy ul. Śląskiej oraz o godz. 10:30 w budynku szkoły przy ul. Kolberga.

Uczniowie klas czwartych, w obecności dyrekcji, księdza proboszcza oraz całej społeczności szkolnej witali uczniów rozpoczynających naukę w klasach II-IV .

Natomiast podczas akademii o godzinie 12.30 pani dyrektor przywitała serdecznie wszystkich pierwszoklasistów, którzy wraz z rodzicami stawili się w odświętnych strojach, obdarowani wielkimi rogami obfitości.

Na koniec pani dyrektor życzyła wszystkim udanego i bezpiecznego nowego roku szkolnego.

• Dożynki Parafialne 2023

Gminne Dożynki 2023

Nowy rok szkolny zaczyna się dopiero jutro, ale my już 3 września jesteśmy zwarci i gotowi do reprezentowania naszej szkoły na terenie gminy i parafii.

W niedzielny, słoneczny poranek bardzo liczne grono uczniów naszej szkoły w regionalnych strojach śląskich przeszło dożynkowym korowodem do naszego, parafialnego kościoła na uroczystą Mszę Dożynkową, aby wspólnie z innymi podziękować za tegoroczne plony.