• Spotkanie z rodzicami

16 maja 2024 roku aspirant Grzegorz Dudys przeprowadził dla rodziców uczniów klas 5 - 8 prelekcję pt.: "Osoby małoletnie w świetle obowiązujących przepisów prawa. Przemoc rówieśnicza, hejt, uzależnienia".

Prowadzący zwrócił szczególną uwagę na tworzenie właściwych relacji z dziećmi oraz zasygnalizował, jakie problemy związane z młodzieżą mają miejsce w naszym środowisku lokalnym.

Podczas prelekcji była możliwość zobaczenia otaczającej rzeczywistości w alkogoglach, zapoznania się z właściwościami wybranych środków psychoaktywnych, jak również przedmiotami z nimi związanymi.

Zarówno w trakcie spotkania, jak i po nim, rodzice mogli zadawać pytania oraz porozmawiać z aspirantem.

• Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych - 2024

10 maja 2024 roku w Sali Teatru Pałacu Młodzieży odbyła się uroczystość nadania tytułu Laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach.

Dla naszej Szkoły to niezwykłe wydarzenie, gdyż uczeń klasy VII a – Robert Borkowy zdobył tytuł Laureata z przedmiotu historia.

Gorące gratulacje i wyrazy uznania dla Roberta, nauczycielki  – Pani Joanny Kuleszy-Kubiciel, która przygotowała ucznia do konkursu jak i Jego Rodziców.

Cała Społeczność Szkolna jest dumna, że uczeń klasy VII a – Robert Borkowy – wpisał się w długi kanon listy Laureatów Naszej Szkoły.

• Pasowanie na czytelnika

Dnia 8 maja 2024 roku z okazji „Dnia Bibliotekarza i Bibliotek” w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie uczniów najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, zaprezentowane przez uczennice klasy IVa.  Dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno robić, czytając książkę.

Uczniowie klasy I odgadywali także zagadki, które sprawdziły znajomość tytułów wierszy dla dzieci. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wspaniałe upominki – książki ”Wnuczka antykwariusza”, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.

• Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W maju obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia oraz serdeczne podziękowania paniom bibliotekarkom. Panie opowiedziały o zbiorach znajdujących się na poszczególnych regałach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przekazywanych informacji i z zainteresowaniem oglądali półki pełne książek.

Ponadto młodzi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach językowo-plastycznych, które polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu książki dotykowej. Do jej zrobienia wykorzystali różnego rodzaju materiały o złożonej fakturze, wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością tworząc ilustrację do wiersza Doroty Gellner „Bajeczka”.

Spotkanie odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze, a uczniowie przekonali się, że w bibliotece szkolnej można nie tylko wypożyczać książki i czasopisma, ale także znaleźć chwilę spokoju oraz zrelaksować się w strefie ciszy.

• Wycieczka - Tarnowskie Góry

Dnia 06.05.2024r uczniowie klas 4 wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Tarnowskich Gór.  Zwiedziliśmy wyjątkową kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, odkryliśmy kim byli tarnogórscy gwarkowie. Dowiedzieliśmy się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Uczniowie poczuli klimat dawnej górniczej pracy. Obejrzeliśmy także niezwykłą kolekcję maszyn i lokomotyw parowych, które wpłynęły kiedyś na rozwój gospodarczy Europy. W sztolni mieliśmy możliwość przepłynięcia łodziami podziemną rzekę.

• Warsztaty ekologiczne "Złączeni wodą"

23 kwietnia klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach ekologicznych "Złączeni wodą".

Mając na uwadze jak ważna jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji edukacyjnej służącej utrwalaniu proekologicznych nawyków życia codziennego.

Warsztaty ekologiczne wraz ze ścieżką ekologiczną i interaktywną lekcją o wodzie odbywały się na terenie Parku Technologicznego w Katowicach, a organizatorem było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów we współpracy z Ekoenergia Silesia. Partnerami były Katowickie Wodociągi i Siemianowickie Wodociągi Aqua Sprint.

Dzięki warsztatom dzieci miały okazję empirycznie poznać środowisko wodne i prawdziwie zaangażować się w poznawanie nowych zagadnień. Atrakcjom dla uczniów było również kino i popcorn.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Aleksandry Jaworskiej za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia oraz dla Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S. A. za zorganizowanie tak wspaniałych warsztatów.