• Akcja „Szkoła pamięta”

            Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim już po raz czwarty włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
            Wszystkie działania skierowane były na pamięć o zmarłych związanych ze społecznością lokalną lub których losy wpłynęły na jej historię.

             W naszej szkole w ramach akcji przeprowadzono:
            1. Porządkowanie grobów żołnierzy z czasów II wojny światowej pochowanych na naszym cmentarzu – uczniowie samorządu przed uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
            2. Wizyta na cmentarzu – od 30 października uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili chełmski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach i tym samym upamiętnić tych, którzy są na nim pochowani.

            Odwiedzono groby:
            a) Ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, szczególnie księży, którzy przyczynili się do obecnego kształtu zabytkowego kościoła oraz swoimi działaniami mieli wpływ na miejscowość oraz profesorów uniwersyteckich spoczywających na naszym cmentarzu. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami tych postaci, ich zasługami i działalnością na lekcjach wychowawczych i historii
            b) Żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasach II wojny światowej. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się krótko z historią działań wojennych na naszych terenach.
            c) Naszych przodków – mieszkańców Chełmu Śląskiego, których groby znaleziono wokół kościoła podczas prac remontowych, a obecnie pochowano na cmentarzu. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii naszej miejscowości oraz pokazania, że musimy pamiętać o tych, którzy żyli w niej kilkaset lat temu.
             1 i 2 listopada oprócz uczniów do akcji włączyli się także ich rodzice i zadbali o to, aby nawet na opuszczonych grobach zostały zapalone znicze. W ten sposób pokazali, że na naszym cmentarzu pamiętamy o wszystkich zmarłych i żaden grób nie jest nam obojętny.
            Uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami odwiedzili również miejsce pamięci na Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Znajduje się tam cmentarz ofiar epidemii cholery, która w nawiedziła naszą miejscowość w I poł. XIX w.

          • ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

                      26 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Dzieci klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Grupą uczniów i uczennic opiekował się wychowawca Grzegorz Zyzak oraz panie Lidia Jagoda, Natalia Morkisz i Magdalena Wadas.

            Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie oraz spotkanie z sokolnikiem panem Markiem Woźniakiem który opowiadał m.in. że Sokolnictwo”  oznaczające łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania. Powstało z praktycznej potrzeby zdobywania pożywienia, jednak stopniowo zyskało charakter sztuki i szlachetnej rozrywki, stając się elementem kultury łowieckiej wielu narodów. W czasach współczesnych, sokolnictwo jest jednym z coraz rzadszych przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem.

             Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorie gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie.

            Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek po którym prezes Koła Łowieckiego „Łabędź” Franciszek Mateja oraz przedstawiciele koła Joanna Szandar i Krzysztof Szandar wręczyli atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów.

            I miejsce zajął Kamil Pacwa 426 kg, II miejsce Hanna Król 200 kg, III miejsce Jan Rozmus 190 kg, IV miejsce Szymon Rozmus 190 kg, V miejsce Franciszek Klekot 177 kg, VI Julian Golba 167 kg, VII miejsce Amelia Bieniek 127 kg, VIII miejsce Szymon Sikora 92 kg, IX miejsce Maja Urbańczyk 80 kg, X miejsce Aleksandra Paszek 79 kg.

          • Wycieczka klas IV - Laboratorium Badania Wody w Katowicach

            25.10 uczniowie klas IV miały możliwość odwiedzenia Laboratorium Badania Wody w Katowicach. Wycieczkę zorganizowała pani Jaworska.

            Przygotowane zostały dla nas bardzo ciekawe warsztaty przyrodnicze: Skąd płynie woda? Każdy mógł podejść do mikroskopu i obserwować bakterie, które niejednokrotnie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Sprawdzaliśmy także twardość wody i dowiedzieliśmy jak zmienić jej pH. Uczniowie mogli sprawdzić także czystość swoich rąk poprzez badanie ilości bakterii, które się na nich znajdują. Dowiedzieli się w jaki sposób do naszych domów dostaję się woda zdatna do picia.  Wyjazd uświadomił nam, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu i w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.

          • "Milion dzieci modli się na Różańcu"

            18 października 2023 kolejny już raz uczniowie naszej szkoły włączyli się do corocznej inicjatywy modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu” do której zaprasza Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

            Jej celem jest błaganie o pokój i jedność na całym świecie, przy jednoczesnym zachęcaniu dzieci i młodzieży do zaufania Bogu w trudnych chwilach.

             

            Na plakacie tegorocznej kampanii modlitewnej pojawiają się dzieci, które trzymając się za ręce otaczają kulę ziemską. Obejmując ją jednocześnie trzymają różaniec, wśród nich jest Maryja, która razem z nimi wyprasza jedność i pokój na świecie.

            Inicjatywa modlitewna „Milion dzieci modli się na Różańcu” została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. Od tego czasu kampania szybko się rozprzestrzeniła i stała się znana na całym świecie.

            W tegorocznej kampanii modlitewnej „Milion dzieci modli się na Różańcu” uczestniczyło 1 009 937 dzieci na całym świecie, wśród nich było 200 uczniów  naszej szkoły.

          • Dzień Pocztowca

            Dzień Poczty Polskiej i Listonosza obchodzony jest co roku 18 października. Z tej okazji uczniowie klas drugich odwiedzili Urząd Pocztowy w Chełmie Śląskim. Złożyli wszystkim pracownikom poczty serdeczne życzenia oraz podziękowali za ich wytrwałą, odpowiedzialną
            i profesjonalną pracę. W prezencie wręczyli przygotowane wcześniej projekty znaczków pocztowych i laurki. Przy okazji wizyty na poczcie drugoklasiści mogli zobaczyć z bliska pracę listonosza oraz pozostałych pocztowców,  zapoznać się z ich obowiązkami i miejscem pracy. Czekało tam na uczniów również zadanie specjalne – naklejanie znaczków i pieczętowanie samodzielnie zaadresowanej pocztówki. Uczniowie z wielkim zapałem je wykonali. Na koniec mogli swoje pocztówki wrzucić do skrzynki i wysłać do najbliższych.

          • Dzień Edukacji Narodowej

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas V-VIII przygotowali akademię, która odbyła się w dniu 16.10.2023r. W programie słowno-muzyczno-tanecznym młodzież zaprezentowała parodię życia szkoły, wcielając się w role uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zabawa była przednia, a gwałtowne i spontaniczne wybuchy śmiechu stanowiły komentarz do popisów młodych artystów. Swoje talenty wokalno-taneczne zaprezentowały uczennice: Oliwia Kramek – śpiew, Hanna Wisiorek, Maja Jarecka, Milena Pacwa – taniec. Nie zabrakło również pięknie recytowanych, pełnych podziękowań i życzeń wierszy.  Całość dopełniły utwory muzyczne wykonane przez żeński chórek klas siódmych.

            To był dzień, który pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły jako wyjątkowe święto pełne radości, kreatywności i wzajemnego szacunku.

            Za pomoc w przygotowaniu uroczystości dziękujemy nauczycielom: pani Katarzynie Żórawik oraz panu Krzysztofowi Kracla.

          • Obchody Dnia Edukacji Narodowej

            13 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w chełmskim kościele, w której uczestniczyli nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców
            Po Mszy wszyscy udali się do swoich zajęć, natomiast po zakończonych lekcjach odbyła się uroczysta akademia.
            Świętowanie rozpoczęła pani wicedyrektor Ewa Sońta witając wszystkich serdecznie.
            Punktem kulminacyjnym akademii były humorystyczne scenki rodzajowe pt: „W pokoju nauczycielskim na przerwie”, w której udział wzięli przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
            Młodych aktorów wspierał swym śpiewem oraz układem tanecznym zespół złożony z uczniów klas czwartych.

            Na zakończenie akademii przewodnicząca Rady Rodziców  pani Agnieszka Zyzak złożyła nauczycielom serdeczne życzenia w dniu ich święta, podziękowała za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży, a wszyscy uczniowie zaśpiewali „Sto lat”
             Za pomoc w przygotowaniu uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom: pani Małgorzacie Maneckiej, Teresie Staniucha i panu Krzysztofowi Dłubiszowi oraz przedstawicielom Rady Rodziców.

          • Warsztaty biblioteczne

            13.10.2023 r. klasy 4a i 4c wraz z wychowawcami uczestniczyły w wydarzeniu Noc bibliotek, które miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani Anny Kocur, która opowiedziała w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz o tym, jak należy zachować się w takim miejscu. Ponadto dzieci brały aktywny udział w zabawie polegającej na poszukiwaniu ukrytych w ciemnościach książek.

          • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej dla REGINY PIOSKOWIK - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2

            Niezmiernie miło nam poinformować o szczególnym wyróżnieniu dla naszej placówki oświatowej - Pani Regina Pioskowik - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim została w tym roku uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

            Prawdziwym zaszczytem i dumą dla całej społeczności szkolnej jest otrzymanie przez naszą panią dyrektor tej prestiżowej nagrody.

            Nagroda Ministra Edukacji Narodowej.   zgodnie z wieloletnią tradycją przyznawana jest z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektorom za wybitne osiągnięcia posiadającym powszechnie uznany dorobek w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.

            Warto zaznaczyć, że w ciągu roku w całej Polsce tego zaszczytu dostępuje jedynie kilka osób, dlatego tym większym wyróżnieniem nie tylko dla naszej szkoły  ,  lecz także dla całej gminy Chełm Śląski jest fakt, że w tym roku otrzymała je wieloletnia nauczycielka, doświadczony pedagog i pełniąca  wzorowo funkcję dyrektora szkoły nr 2, pani  Regina Pioskowik.

            Uzasadnienie Nagrody MEN

            przyznanej pani dyrektor Reginie Pioskowik

             

            Pani Regina Pioskowik pełni funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim od roku 2006.

            Od 2017 r. w wyniku likwidacji gimnazjów bardzo sprawnie zarządza szkołą znajdującą się w dwóch budynkach, wykazując się wysokimi zdolnościami menadżerskimi.  

            Oprócz najwyższej- nagrody MEN, pani dyrektor otrzymywała liczne nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej: nagrody dyrektora, Burmistrza Lędzin oraz Wójta Gminy Chełm Śląski. 

            Wykazuje się konsekwencją, skutecznością i systematycznością -wspierając i mobilizując uczniów i nauczycieli, co przekłada się na wysokie wyniki na sprawdzianie (2010r -średnia szkoły 29,39, kraj-24,56), oraz w konkursach i zawodach sportowych: Laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych: 2022/23 laureat z matematyki; laureat z WOŚ; podwójny finalista z j. polskiego oraz fizyki; finaliści z j. polskiego, fizyki i chemii; Międzynarodowy Matematyczny Konkurs Oxford -laureat II stopnia w 2012, I, II i III stopień, Wojewódzki Konkurs „BRD 2008r.- III miejsce, 2010 – I miejsce, 2013r. – II miejsce, Konkurs matematyczny „Kangur” – 2010r. I miejsce, Wojewódzki konkurs recytatorski „Śląska Ojczyzna-Polszczyzna” II miejsce, 2018r. laureatka konkursu „Listy do przyszłości” - projekt „Wawelska Kapsuła Czasu”, I miejsce w rejonowym przeglądzie „Śląskiego Śpiewania” pod patronatem zespołu „Śląsk” - wyróżnienie w finale Koszęcin 2017; uczniowie dwukrotnie zdobyli mandat poselski na sesje SDiM; III miejsce Regionalny Konkurs Recytatorski poezji i prozy w języku angielskim „Szekspiriada”.

            Corocznie uczniowie zdobywają I, II miejsca w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim w piłce siatkowej i nożnej oraz tenisie stołowym.

            Z inicjatywy pani dyrektor od 2019 organizowane są dla dzieci i uczniów szkół powiatu bieruńsko - lędzińskiego turnusy rehabilitacyjno-lecznicze w sanatorium „BUCZE” w Brennej.

            Pani Regina Pioskowik ściśle współpracuje z Urzędem Gminy oraz licznymi instytucjami i organizacjami, działającymi na terenie naszej gminy.

            Nasi uczniowie uczestniczą w imprezach gminnych i parafialnych: od 2006r odbywa się w naszej szkole cykliczne Kolędowanie Środowiskowe o zasięgu powiatowym, z zaangażowaniem współpracujemy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych; Klasztorem Sióstr Służebniczek, w szkole realizowany jest program regionalny „Chełm Śląski - moja mała miejscowość - ojczyzna”.

            Pani dyrektor wykazuje się wysokimi zdolnościami menadżerskimi - dba o bazę szkoły poprzez pozyskiwanie sponsorów i współpracę z: z fundacją KRONENBERGA przy City Handlowym, z Fundacją Lotto; Prudential (Pru); organizacja z „Nadleśnictwem Katowice” o/Bieruń „Żywych lekcji przyrody” i pomocy-akcji dla „Leśnego pogotowia Mikołowie. We współpracy z rodzicami rozwinęła szkolny wolontariat-są to liczne akcje charytatywne- - „Pomoc na Misje”, „Kup Pan pączka do Afryki”, „Pomoc dla dzieci z Aleppo”; zbiórka pomocy szkolnych i zabawek dla Ochronki przy parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin - udział w przedstawieniach i warsztatach integracyjnych; z Klasztorem Sióstr Służebniczek - dom seniora. Pozyskała środki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i zainicjowała wymianę nauczycieli w kooperacji z holenderską fundacją PAX CHRISTI KINDERHULP oraz PZKS o/ Katowice oraz   współpraca z fundacją KRONENBERGA działającą przy banku City Handlowym, z Fundacją Lotto; oraz z Prudential (Pru) - w 2007r utworzenie pierwszego placu zabaw na terenie placówek oświatowych w Chełmie Śląskim w naszej szkole.

            Wdraża innowacje pedagogiczne z j. niemieckiego dla kl. IV-VI „Niemiecki na start” z j. polskiego VI-VIII „Popisz się” oraz „Lekturki spod chmurki kl. I-III”. Dzięki nagrodzie w projekcie kuratoryjnym i „WIFOŚ”, powstały 2 pracownie- biologiczna i chemiczna oraz multimedialna pracownia przyrodnicza „Leśny zakątek”.

            Pani dyrektor motywuje całą społeczność szkolną do działania- szkoła realizuje projekty i programy ogólnopolskie:  europejski projekt „Trampolina do sukcesu” (innowacyjny program nauki j. angielskiego); „Książki naszych marzeń”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”; „Aktywna Tablica”, „Szkoła Młodych Patriotów-studium prawa Europejskiego”; akcja fundacji „SILESIA”- posadź swoje drzewko; „Lepsza Szkoła”-program diagnozy matematycznej; „PILGRIM”- religijno-patriotyczny; akcje KO Katowice-„Szkoła do hymnu”, „Szkoła Pamięci”, „Pamięć 81”; „Razem na święta”, „Aktywni niebiescy”,” Bezpieczni+”.

            Pani Regina Pioskowik organizuje  cykl wykładów i warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego "Zarządzanie sobą- Sztuka rozwoju osobistego" stała współpraca z prof. dr. hab. Janem Klimkiem oraz jego córką dr Sabiną Klimek - Konsulem Generalnym RP w Stambule.

            Pani dyrektor Regina Pioskowik jest osobą otwartą, wspiera  zarówno każdego nauczyciela jak i ucznia w jego rozwoju, bezgranicznie  oddana swym uczniom, dba o kształtowanie u swych wychowanków postaw moralnych, obywatelskich  i patriotycznych  oraz przyjaznego nastawienia do innych.

            Jest osobą powszechnie szanowaną i lubianą, a przede wszystkim wrażliwą na potrzeby uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

          • Ślubowanie Klas Pierwszych

                    Dzień piątego października 2023 roku na długo pozostanie w pamięci tegorocznych pierwszoklasistów oraz ich rodziców, ponieważ najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeżywali uroczystość ślubowania. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz uczniowie klas drugich. Z tej okazji pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, zasad bezpieczeństwa, a także wiedzą, jak kulturalnie zachować się w szkole. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.

                   W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności Pani Wicedyrektor Ewy Sońty oraz zaproszonych gości na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Wicedyrektor Ewa Sońta dokonała pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej numer 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkową książkę i upominki od starszych uczniów oraz Rady Rodziców.

            Wszystkim nowo pasowanym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

            W dniu 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania.

             Patronką wybrano w tym roku Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

             Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek.

            Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana impreza czytelnicza, podczas której panie bibliotekarki czytały uczniom klas I-III fragmenty lektury Janiny Porazińskiej-” Pamiętnik Czarnego Noska”.

             Po zakończeniu czytania młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania quizowe, rozwiązywali krzyżówki oraz zagadki.

            Uczniowie klas czwartych recytowali wiersze o tematyce jesiennej w plenerze, korzystając z uroków złotej, polskiej jesieni.
            Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanym fragmentem samodzielnie sięgną po tę książkę

             W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć również, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto więc, czytać, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut. Korzyści będą obopólne!

          • "Każdy może uratować morze..." spotkanie autorskie

            28 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów klasy 1b i klas 2 na spotkanie autorskie z Aliną Przydatek. Autorka w niezwykły sposób przybliżyła dzieciom swoją twórczość.  Razem z gałgankowymi bohaterkami książek Kici Nici - Myszką Soniulindą i Króliczką Matildą - wyruszyli na ratunek morzu. Podczas spotkania dzieci były w jednym czasie widzami i aktorami. Spotkanie to pozwoliło przeżywać dzieciom wiele niezwykłych emocji.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
        • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
        • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
        • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland