• Dzień Języka Ojczystego 2024

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim zagościli w klasach szóstych Szkoły Podstawowej nr 2 z zajęciami - "Mam to na końcu języka".

Celem gry edukacyjnej było kształtowanie świadomości językowej, propagowanie poprawnej polszczyzny, a także doskonalenie sprawności umysłowych (m. in. pamięci). Uczniowie, pracując w grupach, zmierzyli się z zadaniami z gramatyki oraz ortografii języka polskiego. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki, wykreślanki, ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację uwagi, liczyło się również tempo pracy i oczywiście poprawność odpowiedzi. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzono go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Przypomina on także o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, pielęgnujemy tym samym własną tożsamość narodową.

• DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w harmonogram imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Ta niezwykła uroczystość odbyła się 23,25,26 stycznia . Z okazji święta ukochanych Babć i Dziadków uczniowie klas I - III przygotowali program artystyczny, aby wspólnie wyrazić swą wdzięczność za ich bezwarunkową dobroć i miłość.

Zacni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, były tańce oraz pokaz mody,  a niejednemu dziadkowi i babci ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku. Z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role.  Ogromną przyjemność sprawiły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane przez wnuków laurki i drobne upominki. Program artystyczny przygotowany przez dzieci nagrodzili gromkimi brawami. Po występach pochwałom nie było końca.