• Sprawozdanie z akcji „Szkoła do hymnu”2021

            10 listopada 2021 roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.

            Tego dnia o godz. 11.11 uroczyście odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego aby w ten sposób włączyć całą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Z uwagi na trwający stan epidemii odśpiewano hymn w klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

            Na zakończenie akcji uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami w odświętnych strojach uczestniczyli w sesji zdjęciowej na tle pięknych, okolicznościowych dekoracji.

             

             

          • Św. Hubert – patron myśliwych i leśników

            W niedzielę 7 listopada 2021 roku w leśniczówce na Błędowie uczniowie naszej szkoły jak co roku czynnie uczestniczyły w liturgii Mszy Świętej z okazji wspomnienia świętego Huberta - patrona myśliwych i leśników. Nasze uczennice złożyły wszystkim myśliwym i leśnikom w imieniu całej społeczności szkoły serdeczne życzenia pomyślności, aby św. Hubert otaczał ich swoją opieką i każdego dnia przypominał im o miłości do natury i zwierząt, a także o poszanowaniu etyki, kultury oraz tradycji myśliwskiej.

            Życzyliśmy im wszystkim wielu radosnych chwil spędzonych w doborowym gronie na łowisku a także sukcesów na Niwie Łowieckiej, oraz wstawiennictwa ich patrona św. Huberta.

            Nasze uczennice serdecznie pozdrowiły także rodziny leśników i myśliwych, przyjaciół i sympatyków łowiectwa, życząc błogosławieństwa Bożego na każdy dzień aby wszystkim Bór Darzył!

            Koło Łowieckie „Łąbądź”, które jest opiekunem leśniczówki współpracuje z naszą szkołą już od kilkunastu lat. Co roku uczniowie zbierają żołędzie i kasztany dla zwierząt leśnych i przekazują je leśnikom z leśniczówki na Błędowie.

          • Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

            8 listopada w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości miała odbyć się w klasach 6, 7 i 8 projekcja filmu dokumentalnego, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.): „Nie zabierajcie Mamy”.

            Film to materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

            W związku z sytuacją epidemiologiczną projekcja została przeniesiona na najbliższe godziny z wychowawcami poszczególnych klas.

            Wkrótce fotorelacja z tych projekcji, tymczasem zachęcamy do obejrzenia i dyskusji w gronie rodzinnym:

            https://www.youtube.com/watch?v=WZzWUpGFbxo

          • Pomoc Chrześcijanom z Ziemi Świętej

            Dnia 30 i 31 października 2021  uczennice naszej szkoły włączyły się w pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Akcję  prowadzona przez ojca Feliksa Rachwalika OFM – Prowincjalnego Delegata Ziemi Świętej cieszyła się w naszej parafii bardzo dużym zainteresowaniem. Dziewczyny rozprowadzały różańce, ikony i stajenki. Można było nabyć także podręczny przewodnik po Ziemi Świętej i książkę o autentyczności grobu Jezusa. Dochód z dystrybucji pamiątek jest wsparciem dla chrześcijan w Betlejem, którzy wyrabiają i sprzedają te właśnie pamiątki, w części przeznaczony są także na potrzeby Franciszkanów w Ziemi Świętej, którzy utrzymują liczne dzieła pomocy jak szkoły czy ośrodki. A co najważniejsze trafiają do biednych rodzin w Betlejem. Za włączenie się do akcji w imieniu chrześcijan z Ziemi Świętej szczególnie dziękujemy za zaangażowanie się w akcję uczennicą  Emilii Kula, Mai Jarnot , Alicji Bzowskiej, Zuzannie Zagrackiej, Emilii Wyciślok, Marii Pyrczek, Mai Ganobis, Kindze Kostyra, Anastazji Groń.

          • Ratownicy Czytelnictwa

                    Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zachęcającej dzieci i młodzież do czytania dla przyjemności pod nazwą Ratownicy czytelnictwa.

            Ratownicy czytelnictwa, to edukatorzy, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia czytania w edukacji. Ich ideą jest promowanie czytelnictwa i wzajemne się w tym wspieranie, budując tym samym społeczeństwo nie tylko dobrze wykształcone, ale także współpracujące i otwarte na drugiego człowieka.

            Organizatorami projektu są: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach, Psychologia Edukacyjna z Orzesza, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej.

          • Przerwa na Czytanie 2021

                 27 października Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śl., już po raz kolejny, włączyła się w międzynarodową edycję ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom, a na celu ma propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie uczniów do czytania o każdej porze i w każdym miejscu, pokazanie, że czytanie może być ciekawe.

                        Uczniów i uczennice poproszono, by w tym dniu przynieśli ze sobą do szkoły swoją ulubioną książkę lub książkę, którą aktualnie czytają, dzięki temu w umówionym czasie szkolne sale i korytarze zamieniły się w czytelnie literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Społeczność szkolna zrobiła sobie przerwę od codziennych obowiązków i to nie byle jaką, bo przerwę na czytanie. W klasach, na sali gimnastycznej, na korytarzach, w gabinecie pedagogów, w świetlicy szkolnej, na ławeczkach i na podłodze, wszędzie czytano i każdy żałował, gdy trzeba było kończyć.

            Już dziś nie umiemy się więc doczekać przyszłorocznej edycji tego czytelniczego święta!

             

          • Akcja „Szkoła pamięta”

                                  Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim włączyła się w tym roku w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta’.
            Wszystkie działania skierowane były na pamięć o zmarłych związanych ze społecznością lokalną lub których losy wpłynęły na jej historię. W naszej szkole w ramach akcji przeprowadzono:
            1. Porządkowanie grobów żołnierzy z czasów II wojny światowej pochowanych na naszym cmentarzu – uczniowie samorządu przed uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
            2. Wizyta na cmentarzu – od 27 października do 29  października uczniowie klas I-V wraz z nauczycielami odwiedzili chełmski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach i tym samym upamiętnić tych, którzy są na nim pochowani. Odwiedzono groby:
            a) Ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, szczególnie księży, którzy przyczynili się do obecnego kształtu zabytkowego kościoła oraz swoimi działaniami mieli wpływ na miejscowość oraz profesorów uniwersyteckich spoczywających na naszym cmentarzu. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami tych postaci, ich zasługami i działalnością na lekcjach wychowawczych i historii
            b) Żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasach II wojny światowej. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się krótko z historią działań wojennych na naszych terenach
            c) Naszych przodków – mieszkańców Chełmu Śląskiego, których groby znaleziono wokół kościoła podczas prac remontowych, a obecnie pochowano na cmentarzu. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii naszej miejscowości oraz pokazania, że musimy pamiętać o tych, którzy żyli w niej kilkaset lat temu.
             1 i 2 listopada oprócz uczniów do akcji włączyli się także ich rodzice i zadbali o to, aby nawet na opuszczonych grobach zostały zapalone znicze. W ten sposób pokazali, że na naszym cmentarzu pamiętamy o wszystkich zmarłych i żaden grób nie jest nam obojętny.
            Uczniowie starszych klas wraz z nauczycielem odwiedzili również miejsce pamięci na Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Znajduje się tam cmentarz ofiar epidemii cholery, która w nawiedziła naszą miejscowość w 1 poł. XIX w.
             

             

          • Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

               27 października 2021 r. koordynator projektu w naszej szkole – pani Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pani Danuta Koziołek, nauczycielka języka polskiego wzięły zdalny udział w konferencji dla nauczycieli z Województwa Śląskiego, która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

            Tematem konferencji były: „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”.

            Moderatorem spotkania była pani Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry, przewodnicząca Oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego Prymas Wyszyński jest patronem.

            Wykłady poprzedził materiał filmowy na temat wydarzeń na Jasnej Górze z 3 maja 1966 roku czyli o akcie oddania Polaków w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

            W czasie konferencji wykłady wygłosili:

            - o. Grzegorz Prus, paulin, historyk Zakonu, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, przeor i rektor Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów od 2014 do 2020r., wykładowca Historii Kościoła,

            - pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Soli Deo, autorka i współautorka wielu książek i publikacji o kard. Stefanie Wyszyńskim w tym m.in. „Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981” wydanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego czy najnowszej „Głos z Jasnej Góry” będącej antologią nauczania Prymasa Tysiąclecia, która ukazuje się po raz pierwszy bez ingerencji komunistycznej cenzury, a w której poznajemy rzeczywistą wymowę przemówień Błogosławionego z końca lat 60 oraz 70 o zadaniach rodziców, szkoły, państwa, o roli Matki Bożej w dziejach naszego Narodu.

            W czasie konferencji możliwe było wirtualne zajrzenie za paulińską klauzurę – do miejsc na co dzień niedostępnych dla wiernych, gdzie w czasie pobytu na Jasnej Górze mieszkał i pracował bł. Prymas Tysiąclecia.

            Zachęcamy do obejrzenia zapisu transmisji:

            https://www.youtube.com/watch?v=sFjTjDZZTqU&t=6s

          • Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

               19 października 2021 r. koordynator projektu w naszej szkole – pani Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pani Danuta Koziołek, nauczycielka języka polskiego wzięły udział w konferencji dla nauczycieli z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego:  Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”, zorganizowanej przez Śląską Kurator Oświaty, panią Urszulę Bauer.

            Zebranych w auli górnej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach przywitał dyrektor ośrodka dr Jerzy Grad.

            Słowo wstępne wygłosił pan Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty Zarządu Regonu Śląsko – Dąbrowskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

            Moderatorem konferencji był dr Andrzej Sznajder - w latach 80. działacz opozycji, internowany w stanie wojennym. W latach 90. nauczyciel i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Od 20 lat związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Od 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach. Autor publikacji z zakresu historii Kościoła katolickiego w PRL.

            W konferencji jako uczestnicy wydarzeń związanych z Solidarnością i stanem wojenny uczestniczyli:

            EUGENIUSZ KARASINSKI – współorganizator strajku w Katowickim Przedsiębiorstwie Gospodarki Maszynami Budownictwa Miejskiego w Gliwicach, zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego, po wybuchu stanu wojennego zajmował się drukowaniem i kolportażem ulotek, internowany

            Prof. GRZEGORZ OPALA – w NSZZ Solidarność od 1980, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się organizowaniem pomocy dla represjonowanych, w tym opieki nad rannymi górnikami z KWK „Wujek”, przewiezionymi do Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Był jednym z twórców Duszpasterstwa Akademickiego Pracowników Nauki oraz kierownikiem sekcji lekarskiej przy Biskupim Komitecie Pomocy Internowanym i Uwięzionymi

            ANDRZEJ ROZPŁOCHOWSKI – współorganizator strajku na Hucie Katowice, sygnatariusz Porozumień katowickich, zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. Internowany 13 grudnia 1981 roku a następnie przetrzymywany bez wyroku do 1984 roku. Zmuszony do emigracji w 1988 roku.

            KRZYSZTOF PLUSZCZYK – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, 13 grudnia 1981 uczestnik strajku na Kopalni Wujek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 roku.

            FRANCISZEK NORAS – w NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, brał czynny udział w organizowaniu pomocy materialnej i żywnościowej dla górników, którzy w dniach 15-24 XII 1981 r. prowadzili podziemny strajk okupacyjny na kopalni Ziemowit, internowany.

          • Projekt „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”

            Zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach projektu. W sali nr 1, w której jest nasza szkolna Śląska Izba Pamięci pojawiło się miejsce patriotyczno – historyczne na temat wprowadzenia stanu wojennego 40 lat po stanie wojennym.

            Ekspozycja pozwala zobaczyć m. in.:

            -  zdjęcia obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego oraz artykułu na ten temat w „Trybunie Ludu”,

            - zdjęcia pokazujące codzienne życie w czasie stanu wojennego, powielanie pism drugiego obiegu

            - wspomnienie o Grzegorzu Przemyku,

            - zdjęcia pokazujące opór Polaków przeciwko działaniom władz PRL-u,

            - informacje o roli Kościoła Katolickiego w czasie stanu wojennego.

            Najważniejszą częścią wystawy są materiały udostępnione przez pana Zygmunta Mikołajczyka, mieszkańca naszej miejscowości, który działał w NSZZ „Solidarność”’, brał udział w strajku okupacyjnym pod ziemią w KWK „Ziemowit” w Lędzinach, był internowany w stanie wojennym i osadzony w ośrodku odosobnienia w Jastrzębiu Zdroju. W poświęconej panu Zygmuntowi Mikołajczykowi gablocie zobaczyć można m. in.:

            - akta internowanego,

            - otrzymane odznaki i wyróżnienia za działalność opozycyjną.

          • Dzień Pocztowca

            Dzień Poczty Polskiej i Listonosza obchodzony jest co roku 18 października. Z tej okazji w piątek - 22 października, uczniowie klas trzecich odwiedzili Urząd Pocztowy w Chełmie Śląskim. Złożyli wszystkim pracownikom poczty serdeczne życzenia oraz podziękowali za ich wytrwałą, odpowiedzialną i bardzo ważną pracę. W prezencie wręczyli przygotowane wcześniej projekty znaczków pocztowych i laurki. Przy okazji wizyty na poczcie trzecioklasiści mogli zobaczyć z bliska pracę listonosza oraz pozostałych pracowników,  zapoznać się z ich obowiązkami i miejscem pracy. Czekało tam na uczniów również specjalne zadanie – adresowanie kartki pocztowej, pisanie pozdrowień, naklejanie znaczków i pieczętowanie. Uczniowie z wielkim zapałem je wykonali. Na koniec mogli swoje kartki wrzucić do skrzynki pocztowej.

          • Wrzesień i październik  w świetlicy szkolnej

            W pierwszych miesiącach nauki na świetlicy szkolnej pojawiła się tablica interaktywna, która od razu skradła serca uczniów. Uczniowie  mogą oglądać bajki animowane, grać w gry edukacyjne oraz mają dostęp  do różnych możliwości płynących z dostępu do Internetu. Tablica umożliwia zorganizowanie np. zajęć  ruchowych, w których dzieci chętnie brały udział. Ponadto czas ten upłynął między innymi na konstruowaniu przestrzennych budowli, laurek dla nauczycieli oraz zakładek do książek.  

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland