• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

             

             

            Dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

             

             

             Od 1 marca br. w Szkole Podstawowej nr 2 są  realizowane zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel 180 mln zł.

            Wsparcie obejmie organizację dodatkowych zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz zajęć z doradztwa zawodowego w klasach III.

             

          • Biblioteczne roboty na balu karnawałowym

             

                 11 lutego roboty z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl. odwiedziły uczniów klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 podczas balu karnawałowego.

            Była to już kolejna wizyta bibliotekarzy w chełmskiej podstawówce, która miała na celu przybliżenie najmłodszym kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie ich w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, a także wdrażanie uczniów do pracy zespołowej. Dzieci miały okazję, przy użyciu tabletów, samodzielnie zaprogramować roboty Photon, które potrafią zmieniać kolory, wydają różnorodne dźwięki, poruszają się w wyznaczonym kierunku. Najwięcej emocji wśród uczestników balu przebierańców wzbudziły niezwykle wyrównane wyścigi robotów, dlatego już umówiliśmy się na rewanż!

          • Zamiast hejtu

                            W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl., w ubiegłą środę 9 lutego, przeprowadzili w klasach piątych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. zajęcia zdalne zatytułowane Zamiast hejtu. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciami hejtowania i mowy nienawiści, zwiększenie świadomości dotyczącej problemu obrażania w sieci, a także prezentacja sposobów reagowania w sytuacji ofiary oraz świadka. To również forma kształtowania i promowania postaw empatycznych.

            Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to niestety coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – ale też twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczuciem odrzucenia oraz samotności, smutkiem, samokrytyką czy bezradnością. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” lub udostępniając dalej obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.

            W czasie zajęć bibliotekarze postanowili więc poszerzyć świadomość uczniów wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowali sposoby reagowania na tego typu treści, przedstawili alternatywne sposoby wyrażania swojej opinii. Wspólnie sformułowano także dekalog Zasad Antyhejtowych. Podczas prelekcji wykorzystany został również film edukacyjny kampanii Add Friend przygotowany przez firmę Disney Polska wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.


            ZASADY ANTYHEJTOWE

            1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.

            2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.

            3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.

            4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.

            5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

          • VI MISTRZOSTWA SZKOŁY W NARCIARSTWIE I SNOWBOARDZIE

                                    2 lutego bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką Teresy Staniuchy i Grzegorza Zyzaka uczestniczyły w zawodach sportowych w Istebnej. Na stoku „Złoty Groń” zostały zorganizowane VI mistrzostwa szkoły w narciarstwie i snowboardzie w których uczestniczyło 19 zawodników. Liczna grupa miłośników białego szaleństwa została podzielona na 3 kategorie wiekowe.

            Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2010 i młodsi:

            I miejsce Mateusz Goczoł

            II miejsce Maksymilian Goik

            III miejsce Franciszek Goik

            Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2008 i 2009

            I miejsce Amelia Goczoł

            II miejsce Miłosz Gębarowski

            III miejsce Zuzanna Krasnodębska

            Kategoria dziewcząt i chłopców rocznik 2007 i starsi:

            I miejsce Mateusz Czekaj

            II miejsce Piotr Madeja

            III miejsce Weronika Basiewicz

            Najszybszym narciarzem został Mateusz Czekaj z klasy ósmej z czasem 45,21 a najlepszym snowbordzistą Kacper Bogucki z klasy piątej.

            Organizatorem wyjazdu był Grzegorz Zyzak a medale i puchary ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.

             

          • Bal karnawałowy w klasach drugich

             

            Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw przy skocznej muzyce. W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyły się bale przebierańców w klasach drugich. Ten czas był dla wszystkich uczniów wydarzeniem bardzo oczekiwanym. W odświętnie udekorowanych klasach pojawiły się przeróżne postacie. Uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych bajek, filmów i kreskówek. Podczas zabawy przeprowadzono wiele zabaw i konkursów, które dostarczały wychowankom ogrom pozytywnych emocji. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Rodzice uczniów zadbali o smaczne przekąski i napoje podczas zabawy.

            Kiedy czas trwania balu dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały szkołę.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!  

          • Lapbooki

            Uczniowie klasy 3a otrzymali zadanie wykonania lapbooków.  To forma zaprezentowania informacji na dany temat, która ma postać teczki tematycznej.  Lapbooki mogą zawierać wykresy, ilustracje, zdjęcia, rysunki, ciekawostki, quizy itp., umieszczone w kieszonkach, kopertach, na przyklejanych karteczkach, harmonijkach. Tematem prac było przedstawienie 7 cudów świata starożytnego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do tematu i wykonali wspaniałe teczki, pełne zagadek i ciekawostek. Lapbooki zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.

          • Kreatywne prace uczniów klas V na lekcjach języka polskiego

            Oswajamy lektury- makiety Placu Broni

             

                        W ramach pracy z tekstem powieści Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni chętni uczniowie klas V przygotowali makiety miejsca zabaw, ale też prawdziwej walki bohaterów lektury. Uczniowie wykorzystali do tego różne materiały: papier kolorowy, plastelinę, tekturę, a nawet klocki lego. Przygotowując makietę Placu Broni na podstawie fragmentów książki, uczniowie ćwiczyli przy tym selekcjonowanie przydatnych informacji, uczyli się uważności i dokładności, a także rozwijali swoją kreatywność.

             

             

            Gry planszowe na lekcji języka polskiego

             

                         Na styczniowych lekcjach języka polskiego uczniowie klasy VB omawiali powieść M. Twaina pt. Przygody Tomka Sawyera. W ramach jej podsumowania dzieci dobrały się w pary, a każda z nich miała za zadanie przygotować dowolnie, wybraną grę (np. grzybki, monopoly, koło fortuny) na podstawie poznanej lektury. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy, a więc najpierw projektowali, wymyślali zadania, zapisywali instrukcje, a następnie rysowali, wycinali, kleili i oczywiście testowali swoje pomysły. Na koniec lekcji każda para prezentowała stworzoną przez siebie grę na forum klasy i zapraszała do wspólnej zabawy.

                        Dzięki udziałowi naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Ratownicy czytelnictwa, promującej czytelnictwo wśród dzieci, uczniowie innych klas będą mieli również możliwość wypróbowania gier stworzonych przez ich kolegów na lekcji języka polskiego.

             

             

            Lektura w lapbooku zamknięta


                        Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. Pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, kopertach, książeczkach o przeróżnych kształtach i kolorach.

                        Tę twórczą metodę pracy z lekturą wykorzystali w swoich zadaniach domowych z języka polskiego uczniowie klasy VA. Wykonane przez nich lapbooki swym kształtem miały przypominać szafę, która przenosi bohaterów lektury C. S. Lewisa Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa do magicznej krainy wiecznej zimy. Uczniowie włożyli w swoje lapbooki wiele pracy, wykazali się przy tym nie małą kreatywnością i ujawnili spore talenty plastyczne, dlatego ich wspaniałe prace z pewnością zachęcą każdego do otworzenia drzwi szafy i odkrycia magii czytania.

                        Piękne lapbooki można podziwiać na wystawie, zorganizowanej w ramach akcji Ratownicy czytelnictwa, na dolnym korytarzu, przy wyjściu ze szkoły.

          • OGÓLNOPOLSKA  AKCJA - „RAZEM NA ŚWIĘTA”

            W akcję „Razem na święta” włączyli się uczniowie i wychowawcy świetlicy szkolnej, było zachęcanie uczniów do dzielenia się swoim czasem, niesienia pomocy innym, budowanie więzi międzypokoleniowej.
            Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii i wynikające z niego ograniczenia, również w tym roku  akcja miała nieco odmienny charakter.
            W bieżącym roku szkolnym uczniowie własnoręcznie wykonywali kartki świąteczne, które zostały przekazane dla osób starszych i chorych przebywających w Klasztorze Sióstr Służebniczek w Chełmie Śląskim.
            Mamy nadzieję, że sprawią wiele radości tym, którzy zostali nimi obdarowani.

          • Podróże małe i duże – pierwszy moduł projektu „Czytam z klasą Lekturki spod chmurki”

            Uczniowie klasy 2b realizują  międzynarodowy projekt edukacyjny „Czytam z klasą” Tegoroczna edycja pod hasłem „Poznajemy zawody” umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody. ⛅️ Naszą pierwszą lekturą była książka Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Razem z bohaterem książki Kazimierzem Nowakiem wyruszyliśmy w podróż po Afryce, z zapałem śledziliśmy losy samotnego podróżnika. Po przeczytaniu książki zaczęliśmy realizować zadania wyznaczone w pierwszym module projektu. Przygotowaliśmy grę planszową z pytaniami z książki, wykonaliśmy różne prace plastyczne związane z tematem podróży po Afryce. Na koniec zamknęliśmy „lekturę w pudełku” tworząc  pudełka z przedmiotami , które nam się kojarzą z książką. Praca z książką wprowadziła nas w temat zawodu z nią związanego – reporter. Korzystając z Mapy Karier wyruszyliśmy do Miasta Zawodów tam poszukiwaliśmy ciekawostek związanych z zawodem reporter. Wykorzystując dostępne materiały stworzyliśmy swoje „miasta zawodów” .  Zapraszamy do fotorelacji z naszych działań.

          • Wigilia w klasie II b

            "Przybieżeli do Betlejem pasterze ..." tą piękną kolęda klasa 2b rozpoczęła swoją wigilię. Rankiem 16 grudnia zebraliśmy się  wokół pięknie przygotowanego stołu, złożyliśmy sobie życzenia i smakowaliśmy przygotowane przez rodziców słodkości . Podczas spotkanie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, dzieci opowiadały o tym jak wyglądają święta w ich domach,  na koniec zrobiliśmy piękne kartki świąteczne z życzeniami, którymi dzieci obdarują najbliższych.  Niech Święta Bożego Narodzenia będą dla nas czasem spokoju i wyciszenia. Zdrowych,  pogodnych i wielu magicznych chwil w gronie najbliższych życzy klasa 2b wraz z wychowawcą.

          • Poznajemy zawody

            Uczniowie klasy 2a i 2b mieli okazję poznać pracę weterynarza. W pierwszych dniach grudnia wybraliśmy się do gabinetu weterynaryjnego, który znajduje się w pobliżu szkoły.

            Pani weterynarz Katarzyna Krzeczek  opowiedziała nam o swojej pracy, oprowadziła po gabinecie, pokazała salę operacyjną. Dzieci próbowały rozpoznawać i nazywać narzędzia, które są potrzebne do pracy i leczenia zwierząt. Z pomocą pani weterynarz przeprowadzili udawaną operację na misiu. Dowiedzieliśmy się jak dbać o nasze domowe zwierzęta.

            Dziękujemy pani weterynarz za przyjęcie nas w swoim gabinecie.

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

            W dniach 07-09.12.2021r. uczniowie klas I- V uczestniczyli w  warsztatach profilaktycznych. Budowanie dobrych relacji w grupie rówieśniczej jest możliwe dzięki  takim umiejętnościom jak właściwa komunikacja, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów. Proponowane przez prowadzącego gry i zabawy stwarzały okazję do wyrażania akceptacji i szacunku wobec kolegów i koleżanek. Po ubiegłorocznej izolacji spowodowanej pandemią zajęcia umożliwiły uczniom  lepsze poznanie się i większą integrację klasy.

          • Mikołajkowe Światełko Dobroci

                      W dniach 6 i 7 grudnia w naszej szkole odbył się przedświąteczny kiermasz pierniczków – w ramach akcji „Mikołajkowe Światełko Dobroci”, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitacje ciężko chorej małej Zuzi.

            Akcja ta przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wielu uczniów i ich najbliższych spędziło godziny na pieczeniu, artystycznym dekorowaniu i cudownym pakowaniu słodkich wypieków. Z ogromnym zaangażowaniem były one kupowane przez uczniów i pracowników szkoły.

            Podczas kiermaszu udało się zebrać kwotę 2790zł, która zostanie przekazana rodzicom Zuzi.

            Bardzo dziękujemy Uczniom i ich Rodzinom za ogromne zaangażowanie i okazane serce.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland