• Akcja „Szkoła pamięta”

                                       Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim już po raz czwarty włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
            Wszystkie działania skierowane były na pamięć o zmarłych związanych ze społecznością lokalną lub których losy wpłynęły na jej historię.

             W naszej szkole w ramach akcji przeprowadzono:
            1. Porządkowanie grobów żołnierzy z czasów II wojny światowej pochowanych na naszym cmentarzu – uczniowie samorządu przed uroczystością Wszystkich Świętych uporządkowali dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
            2. Wizyta na cmentarzu – od 28 października do 2 listopada  października uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili chełmski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach i tym samym upamiętnić tych, którzy są na nim pochowani.

            Odwiedzono groby:
            a) Ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, szczególnie księży, którzy przyczynili się do obecnego kształtu zabytkowego kościoła oraz swoimi działaniami mieli wpływ na miejscowość oraz profesorów uniwersyteckich spoczywających na naszym cmentarzu. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami tych postaci, ich zasługami i działalnością na lekcjach wychowawczych i historii
            b) Żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasach II wojny światowej. Przy tej okazji uczniowie zapoznali się krótko z historią działań wojennych na naszych terenach.
            c) Naszych przodków – mieszkańców Chełmu Śląskiego, których groby znaleziono wokół kościoła podczas prac remontowych, a obecnie pochowano na cmentarzu. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii naszej miejscowości oraz pokazania, że musimy pamiętać o tych, którzy żyli w niej kilkaset lat temu.
             1 i 2 listopada oprócz uczniów do akcji włączyli się także ich rodzice i zadbali o to, aby nawet na opuszczonych grobach zostały zapalone znicze. W ten sposób pokazali, że na naszym cmentarzu pamiętamy o wszystkich zmarłych i żaden grób nie jest nam obojętny.
            Uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami odwiedzili również miejsce pamięci na Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Znajduje się tam cmentarz ofiar epidemii cholery, która w nawiedziła naszą miejscowość w I poł. XIX w.
             

             

          • ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

                                                          27 października bieżącego roku miał miejsce finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Dzieci klas I-V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką pani dyrektor Reginy Pioskowik, wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz pani Ewy Kolny uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie oraz spotkanie z sokolnikiem panem Markiem Woźniakiem który opowiadał m.in. że Sokolnictwo” oznaczające łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania. Powstało z praktycznej potrzeby zdobywania pożywienia, jednak stopniowo zyskało charakter sztuki i szlachetnej rozrywki, stając się elementem kultury łowieckiej wielu narodów. W czasach współczesnych, sokolnictwo jest jednym z coraz rzadszych przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem.

            Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorie gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie.

            Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym prezes Koła Łowieckiego „Łabędź” Franciszek Mateja wręczył atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej kilogramów żołędzi i kasztanów.

            I miejsce zająła Natalia Pacwa która zebrała 506 kg, II miejsce Kamil Pacwa 490 kg, III miejsce Wojciech Zyzak 226 kg, IV miejsce Jan Rozmus 138 kg, V miejsce Szymon Rozmus 138 kg, VI miejsce Patryk Ścierski 132 kg, VII miejsce Emilia Gdak 111 kg, VIII miejsce Nikola Makselon 82 kg, IX miejsce Michał Hołda 71 kg, X miejsce Franciszek Klekot 66 kg.

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

                    W ramach  obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych panie bibliotekarki przeprowadziły w klasach I-V aktywne lekcje biblioteczne w oparciu o autorski program  Biblioterapii.

            W klasie IIIb przeprowadzono zajęcia biblioterapii w oparciu o lekturę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek, która należy do książek cieszących się wśród uczniów dużą popularnością. Z chęcią czytają je  młodsze i starsze dzieci oraz ich rodzice.
            Ciekawie, dobrze napisana książka stała się doskonałą bazą do kreatywnych zajęć w klasach drugich, w których uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli - las rąk w górze, głośno wykrzykiwane odpowiedzi na pytania, historyjki ze skarpetkami w roli głównej, śmiech i... zobaczcie sami - oglądając  fotorelację - działo się dużo, a panie bibliotekarki mają nadzieję,  że lektura została świetnie utrwalona w czasie bibliotecznych zajęć.

          • Tajna misja Zwiadowców

            21 października klasa 8c ze Szkoły Podstawowej nr 2 miała okazję wziąć udział w zajęciach czytelniczych opartych na popularnej serii książek dla dzieci i młodzieży J. Flanagana pt. Zwiadowcy. Celem warsztatów była popularyzacja cyklu australijskiego pisarza, wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zabawę, m.in. z wykorzystaniem tekstu literackiego, kształtowanie postaw młodego pokolenia poprzez promowanie wartości moralnych i etycznych.

            Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim przygotowali dla uczniów cytaty do analizy i interpretacji, krzyżówki, rozsypanki wyrazowe. Każdy uczestnik mógł więc znaleźć coś dla siebie. Poprzez zabawę młodzież poznała cechy idealnego rycerza, rodzaje jego uzbrojenia, przykłady najsłynniejszych średniowiecznych rycerzy. Dowiedziała się także jak wyglądało pasowanie na rycerza i kim była dama serca. Okazało się również, że we współczesnych czasach nie tak trudno odnaleźć ślady rycerskich zwyczajów, co dla młodego pokolenia było dużym zaskoczeniem.

          • Sprzątanie Świata

            18 października 2022 roku klasy szóste oraz siódma uczestniczyły w wycieczce krajoznawczej do lasu. Wycieczka miała na celu podniesienie świadomości na temat ochrony środowiska.

            Uczniowie przyłączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”, pomagając oczyścić nasz las ze śmieci. Po skończonej akcji urządziliśmy ognisko oraz pomogliśmy segregować kasztany oraz żołędzie zebrane dla dzikich zwierząt.

          • Dzień Pocztowca

            W dniu 18 października obchodzony jest Dzień Pocztowca. Z tej okazji klasy IIb i IIc w czwartek 20 października odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy.

            Uczniowie złożyli pracownikom poczty najserdeczniejsze życzenia, wręczyli laurki i kwiaty. Następnie dowiedzieli się, jak wygląda praca listonosza i innych pracowników poczty. Dzieci zobaczyły pocztę od drugiej strony, mogły zadawać pytania na interesujące ich tematy związane z pocztą. Na zakończenie była niespodzianka – adresowanie kartki pocztowej, pisanie życzeń do najbliższych, przyklejanie znaczków oraz stemplowanie. Gotowe kartki zostały wrzucone do skrzynki.

            Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie przekonali się, jak ważna i niełatwa jest praca pocztowca.

          • „Milion dzieci modli się na różańcu”

            18 października już kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się do corocznej inicjatywy modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu” do której zaprasza Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

            Jej celem jest błaganie o pokój i jedność na całym świecie, przy jednoczesnym zachęcaniu dzieci i młodzieży do zaufania Bogu w trudnych chwilach.

            Na plakacie tegorocznej kampanii modlitewnej pojawiają się dwie otwarte dłonie, obejmujące kulę ziemską i podtrzymujące ją wraz z dziećmi z każdego kontynentu. Dłonie te symbolizują ręce Boga Ojca, który stworzył świat z miłości i który pragnie zbawić wszystkie narody i przyprowadzić je bezpiecznie do siebie.

            Inicjatywa modlitewna „Milion dzieci modli się na Różańcu” została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. Od tego czasu kampania szybko się rozprzestrzeniła i stała się znana na całym świecie. W 2021 r. w różańcowej akcji modlitewnej uczestniczyło ponad 300 tys. dzieci z całego świata, w tym ponad 75 tys. z Polski.

          • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

                                                      Od 12 do 16 września 2022 r.  w szkole przeprowadzono ministerialną akcję  „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych”. W szkole pojawiły się gazetki z instruktażem mycia rąk oraz informacyjne: kiedy należy umyć ręce oraz jakie choroby wynikają z m.in. niedostatecznej higieny.

            Pani pielęgniarka Natalia Jeannin poprowadziła w szkole na ul. Kolberga cykl prelekcji związanych z chorobami zakaźnymi, na szkolnej świetlicy wyświetlano filmiki przygotowane we współpracy z profesorem Grzesiowskim.

            W związku z całą akcja zorganizowano konkurs pt. „Wymyśl Zarazka”, a nasi uczniowie wykazali się niebywałą pomysłowością. Po długich naradach pierwsze miejsce w konkursie przyznano Sarze Kubec z klasy 3a, miejsce drugie przyznano Milence Kramarczyk z klasy 1c a ostatnie miejsce na podium zajął Szymon Sikora z klasy 2b. Gratulujemy!

          • „Serce pełne dobra miej i tym dobrym innych dziel…”

            Na terenie naszej szkoły od 26 września do 13 października 2022 trwała zbiórka niezbędnych przyborów szkolnych i artykułów papierniczych dla Ośrodka św. Jacka Caritas Archidiecezji Katowickiej. Akcję zainicjowały dwie uczennice klasy ósmej Natalia i Patrycja Myalskie, które są w tej świetlicy wolontariuszkami. W budynku przy ulicy Kolberga wzorowo przeprowadziły akcję uczennice klasy piątej Oliwia Kramek, Emilia Kula i Magdalena Mochniej. Jak zawsze akcja przerosła nasze oczekiwania – nasi uczniowie przynosili bibuły, bloki, plasteliny, nożyczki, papier kolorowy, zeszyty, kolorowanki, temperówki, pisaki, farby, brokaty, koraliki, cekiny, kleje, sznurki i różne inne „papiernicze cuda”.

            W imieniu podopiecznych Świetlicy św. Jacka z całego serca Dziękujemy Wam kochani uczniowie i Waszym rodzicom za hojność i otwarte serce jakim po raz kolejny obdarzyliście dzieci z tej właśnie instytucji. Mamy również nadzieję, że w przyszłości też będziemy mogli na Was liczyć. Dziękujemy.

          • Dzień Edukacji Narodowej

            13 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
            Uroczystą akademię rozpoczęła pani Dyrektor Regina Pioskowik, witając wszystkich serdecznie.
            Na początku uczniowie klas I-III recytowali wiersze, a młodych aktorów wspierał swym śpiewem chórek złożony z uczniów  naszej szkoły. Akademię prowadziła przewodnicząca klas I-V Emilia Kula.  J
            Oprawą muzyczną zajął się pan Krzysztof Dłubisz oraz młodzi muzycy: Oliwia Kramek (śpiew) oraz Emilia Kula (utwór muzyczny na fortepian).

            Na koniec swoje taneczne umiejętności zaprezentowała absolwentka  naszej szkoły Zahara Łuczak.

            Julia Manda i Sara Maćkowiak, w imieniu wszystkich uczniów złożyli nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia w dniu ich święta, podziękowali za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży oraz wręczyli kwiaty.

            W budynku przy ulicy Śląskiej uczniowie klas VIII przygotowali piękny program słowno-muzyczny z okazji Dnia Nauczyciela. Były  wzruszające słowa wierszy i piosenki. 

          • Lekcje biblioteczne

               11 i 12 października klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śl., aby dowiedzieć się u źródła na czym polega praca bibliotekarza, jak zapisać się do biblioteki i czym różni się ebook od audiobooka.

            Uczniowie chętnie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, zadawali dużo pytań, mieli też okazję wziąć udział w konkursie wiedzy na temat książek oraz czytelnictwa. Zwycięska grupa otrzymała drobne upominki, a wszystkie dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi zakładkami. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik mógł zapisać się do biblioteki, a potem wypożyczyć dla siebie wybraną książkę lub grę planszową.

          • Wycieczka klas VI do Międzybrodzia i Żywca

            W słoneczny poniedziałkowy poranek 10 października klasy 6 wyruszyły na dwudniową wycieczkę do Międzybrodzia oraz Żywca.

            Pięćdziesięcioro uczniów i uczennic w towarzystwie swoich wychowawców oraz opiekunów rozpoczęło krajoznawczo-integracyjną przygodę od wspinaczki w uroczych okolicznościach przyrody na górę Żar. Cała grupa dzielnie dotarła na szczyt oraz bezpiecznie zeszła z góry. Po zjedzonym obiedzie po raz kolejny udaliśmy się na spacer do centrum miasta. Po spacerze rozpoczęliśmy wieczorne gry oraz ognisko.

            Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się do Żywca gdzie czekały nas atrakcje „dla ducha”. Rozpoczęliśmy zwiedzanie Pałacu Habsburgów, muzeum etnograficznego oraz parku zamkowego w Żywcu. Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych informacji na temat dynastii Habsburgów, historii Żywca, etnografii terenu oraz zwierząt zamieszkujących okolicę.

            Po kolejnym etapie, jakim było zwiedzenie centrum Żywca udaliśmy się do Centrum Naukotechniki na bardzo ciekawy pokaz zastosowań oraz możliwości ciekłego azotu.

            Dzięki ciekawemu programowi oraz wspaniałej pogodzie, wycieczka okazała się 100% sukcesem.

          • LEKCJA PRZYRODY

                 6 października bieżącego roku dzieci z klasy V a Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu gdzie przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Grupą uczniów i uczennic opiekowała się pani dyrektor Regina Pioskowik, wychowawca Grzegorz Zyzak oraz pani Ewa Kolny.

            Dzieci wysłuchały lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadziła pani dyrektor. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

            Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci.

            Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie przystąpili do akcji „Sprzątanie Świata”, wyposażeni w rękawiczki i worki wywiązali się z tego obowiązku wzorowo, zbierając sporą ilość puszek, butelek i innych śmieci. Przy okazji porządkowania terenu cieszyli się kontaktem z naturą, spacerowali po lesie i zbierali grzyby.

            Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

          • Ślubowanie klas pierwszych

            Przyjęcie najmłodszych dzieci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 jest jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w roku szkolnym. W tym dniu pierwszoklasiści, zobowiązując się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości ojczyzny, stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

            4 października 2022 roku o godz. 12:00 odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klas pierwszych.

            W towarzystwie pocztu sztandarowego uczniowie klas pierwszych dumnie odśpiewali hymn narodowy oraz hymn szkoły, rozpoczynając pierwszą część uroczystości. Pani dyrektor Regina Pioskowik przywitała szanownych gości: ks. proboszcza Piotra Guzego, panią kierownik Gminnego Zespołu Oświaty – Gabrielę Penczek, panią wicedyrektor, grono pedagogiczne, przybyłych rodziców i zgromadzonych na scenie pierwszoklasistów.

            Następnie rozpoczęła się cześć artystyczna, podczas której uczniowie pierwszych klas mogli wykazać się umiejętnościami recytatorskimi, śpiewem i wiedzą z różnych dziedzin nauki.

            W kolejnej części, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Po ślubowaniu pani dyrektor każdego pierwszoklasistę pasowała na ucznia naszej szkoły symbolicznym gestem - przez dotknięcie prawego ramienia wielkim ołówkiem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pani dyrektor wręczyła uczniom klas pierwszych książki, a przedstawicielka gminy przekazała pierwszakom słodkie upominki.

            Zwieńczeniem całej uroczystości był występ uczniów klas drugich, którzy w ciepłych słowach pogratulowali uczniom klas pierwszych i wręczyli im prezenty w postaci kolorowych liczydeł.

            W tym jakże ważnym dla uczniów klas pierwszych dniu towarzyszyli im rodzice, którzy licznie przybyli do szkoły i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w organizację tego wydarzenia. Przygotowali wspaniały poczęstunek a jako widzowie przeżywali wraz z dziećmi te ważne chwile.

             

          • Kajtusiowe opowieści

                       21 września w Szkole Podstawowej nr 2 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim zorganizowali spotkanie autorskie z niezwykłym gościem – panią Moniką Sawicką, która jest znaną autorką książek dla dużych i małych czytelników.

                        Całe zajęcia, wykorzystujące prezentację multimedialną, piosenki oraz przygotowane wcześniej filmiki, zbudowane były wokół książeczki dla dzieci pt. O Kajtku szczęściarzu, której głównym bohaterem jest dzielny i mądry, ale malutki piesek. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że Kajtek istnieje naprawdę i jest członkiem zwierzęcej ferajny pisarki. Wcześniej mieszkał jednak na ulicy, ponieważ ktoś najwyraźniej wyrzucił go ze swojego domu, gdy piesek trochę podrósł. Zajęcia literackie były więc lekcją przyjaźni, odpowiedzialności za drugą istotę, nauką o tym, jak i dlaczego należy opiekować się naszymi braćmi mniejszymi. Dodatkowymi elementami edukacyjnymi były natomiast wiadomości na temat samego procesu powstawania książki. Autorka, przy czynnym udziale dzieci, wyjaśniła na czym polega praca pisarzy, co jest ich inspiracją, gdzie mieszkają pomysły, co to jest wyobraźnia i co ma wspólnego lepienie bałwana z pisaniem książki. Na koniec spotkania każdy jego uczestnik mógł zakupić bajeczkę o Kajtusiu wraz z odręcznym autografem pisarki.

          • PROJEKT „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

                 Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Szkoły Pełne Talentów". To akcja, która ma zmobilizować Polaków do działania na rzecz lokalnych społeczności, a dzieciom z polskich szkół przekazać sprzęt sportowy i elektroniczny.

            Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły, które mogą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy. Wystarczy zrobić zakupy za min. 50 zł (w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc), przy kasie odebrać kupon (Talenciaka) i przekazać go naszej szkole. W jaki sposób? Można to zrobić na dwa sposoby:

            1 - zeskanować kod QR z Talenciaka, a następnie wybrać SP2 Chełm Śląski

            2 - wrzucić Talenciaka do specjalnego pudełka w szkole a my zajmiemy się resztą.

            Każdy Talenciak to dodatkowa szansa dla szkół w loterii. Do wygrania są atrakcyjne nagrody!

            Szczegóły i pomoc: wychowawcy świetlicy

            Liczymy na Wasze wsparcie!

          • Narodowe Czytanie 2022

                     9 września naszą szkołę odwiedzili bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl., by wraz z klasami ósmymi świętować 11. już edycję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które zostały wydane równo dwieście lat temu i uważane są za manifest polskiego romantyzmu. Datę ich publikacji zwykło się traktować jako początek tej epoki w polskiej literaturze oraz sztuce.

            W ramach obchodów Narodowego Czytania 2022 uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach bibliotecznych, podczas których zapoznali się z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, wypełniali karty pracy na temat polskiego wieszcza narodowego, współpracowali w grupach i oczywiście czytali ballady oraz romanse. Każdy z uczestników zajęć otrzymał pamiątkową przypinkę z podobizną romantycznego poety, a także ze słynnym cytatem: Miej serce i patrzaj w serce, będącym jednym z haseł polskiego romantyzmu, a pochodzącym z ballady Romantyczność.

             

            Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano m.in: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland