• Szkolny Konkurs Informatyczny – Bezpieczny Internet 2023

            Uczniowie klas VI – VIII

            Zapraszamy uczniów do udziału

            w Szkolnym Konkursie Informatycznym – Bezpieczny Internet 2023

             

            Celem konkursu jest propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci Internet wśród dzieci i młodzieży.

            Uczniowie w ramach konkursu mogą wykonać:

            • prezentację multimedialną,

            • plakat konkursowy,

            • krótki film edukacyjny.                                                                                                                             

            Prace należy składać do Pani Ochojskiej – w terminie do 24 lutego 2023 roku.

          • Turniej diecezjalny ministrantów młodszych

            Należy najpierw wspomnieć, że 3 grudnia 2022 chłopcy w kategorii ministranci młodsi wygrali turniej dekanalny, zdobywając mistrzostwo dekanatu Lędziny.

            To zwycięstwo pozwolił ministrantom na udział w turnieju na szczeblu diecezji katowickiej, który odbył się w dniu 4.02.2023 roku w Gorzyczkach.

            Do Gorzyczek wyruszyliśmy kilka minut po godzinie 6.00, by kilka minut po godzinie 8.00 dokonać na miejscu rejestracji drużyny.

            Rozgrywki odbyły się na hali sportowej w systemie czterech ministrantów w polu gry plus bramkarz. Zawody były zaciekłe i trwały przez cały dzień, ze względu na ilość drużyn, które przybyły z całej diecezji katowickiej.

            Ministranci z Chełmu Ślaskiego zdobyli drugie miejsce w diecezji przegrywając w finale z ministrantami z parafii w Orzesze.

            Trzeba podkreślić, że z naszej drużyny został wyłoniony najlepszy piłkarz tego turnieju, Michał Smolej.

            Na zakończenie dnia był też czas na posiłek w McDonald’s. Do Chełmu Śląskiego wróciliśmy szczęśliwie tuż po godzinie 18.00.

            Ministranci to uczniowie naszej szkoły podstawowej, to mieszkańcy Chełmu Śląskiego, dlatego myślę sobie, że jest to radość i duma dla całej społeczności.

            Warto podkreślić, ze czekamy jeszcze na rozgrywki diecezjalne w kategorii ministrant starszy-lektor, do których zakwalifikowali się starsi chłopcy. Ten turniej odbędzie się 4.03.2023 roku. Już dzisiaj trzymamy kciuki.

          • Lekcja kodowania z biblioteką

            2 lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim wraz z robotami Photon i Codey Rocky odwiedziła dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2. Bibliotekarze przygotowali dla nich warsztaty z podstaw programowania offline, a także online.

            Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia dzieciom podstawowych informacji z dziedziny robotyki, a następnie bibliotekarz sam wcielił się w rolę robota sterowanego przez uczestników warsztatu. Uczniowie mieli również okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, gdy przy użyciu tabletów, programowali ruchy robota, wydawane przez niego dźwięki, zmiany kolorów, a nawet sprawiali, by stał się interaktywny. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał dodatkowo pamiątkowe gadżety.

          • "Kolędujmy przy żłóbku” - XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe

                   Po trzech latach pandemii 8 stycznia 2023 odbyło się XV Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem „Kolędujmy przy żłóbku”. Tegoroczne spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, miało miejsce nie w budynku naszej szkoły, a w kościele, gdzie wszyscy mogli właśnie przy żłóbku oddać hołd Nowonarodzonemu Jezusowi – mogliśmy się pokłonić naszemu Królowi tak jak uczynili to Mędrcy ze Wschodu. Radosne kolędowanie rozpoczął powitaniem wszystkich zebranych Ks. Proboszcz Piotr Guzy – jako gospodarz miejsca i Pani Dyrektor naszej szkoły Regina Pioskowik jako pomysłodawca tego wydarzenia. Wyjątkowe spotkanie rozpoczęły dzieci z przedszkola prezentując pastorałki „Gdy święta są” i „Aniołkowe granie”. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim pięknie zaprezentowali się przy akompaniamencie p. Marka Reguły w pastorałkach „Dziecina mała” i „Do was idziemy”. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali przy akompaniamencie p. Krzysztofa Kracli i p. Krzysztofa Dłubisza utwory – „Śliczna gwiazda wschodzi nam” i „Bóg się rodzi”. Ponadto trzy uczennice naszej szkoły przepięknie zaprezentowały się w śpiewie solowym wykonując pastorałki: Kinga Pyrcik – „Pastuszek bosy”; Oliwia Kramek – „Zaśnij Dziecino”; Weronika Pyrcik- „Maleńka Miłość”. Wieczór uświetnił także występ zespołu wokalnego Noel, który już kilkakrotnie gościł na naszych spotkaniach kolędowych, a wykonał pastorałki: „Świąteczny czas”, „Pierwsza gwiazda”, „Leć kolędo”, oraz „Noel”. Kolejnym gościem naszego wieczoru była rodzina Tesarczyk, która przez wiele lat uświetniła nasze spotkania. Tym razem Adam Tesarczyk, uczeń naszej szkoły, wykonał kolędę „Cicha noc”, Ania Tesarczyk – śpiew „Mario, czy Ty wiesz”, a rodzice Joanna i Aleksander na altówce i klarnecie zagrali razem a Adamem pastorałkę „Pada śnieg”. Całe spotkanie kolędowe uświetniła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą p. Michał Urbańczyka. Orkiestra zagrała kolędy, które śpiewali wszyscy zgromadzeni w kościele, ale także wykonała przepiękną kolędowo-pastorałkową wiązankę muzyczną.

            To spotkanie kolędowe miało sprawić, że Jezus narodzi się nie tylko w betlejemskiej grocie, ale przede wszystkim w każdym ludzkim sercu. Jak do tej pory na naszych spotkaniach wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, członków Rady Gminy, księży naszej parafii oraz przede wszystkim mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości.

            Na zakończenie wieczoru Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż są z nami przedszkola i szkoły, które kolędują z nami już XV raz, czyli są z nami od samego początku. Podziękowała wszystkim za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Składając zebranym najlepsze życzenia świąteczne jednocześnie zaprosiła wszystkich na kolejne XVI już Środowiskowe Spotkanie Kolędowe w przyszłym roku.

          • Jasełka 2022

            Wilijo po ślonsku”

            Uczniowie naszej szkoły, jak co roku przed wybuchem pandemii, w okresie przedświątecznym wystąpili z programem artystycznym dla Członków Stowarzyszania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim oraz zaproszonych przez nich gości. Poprzez stałą współpracę z prezesem p. Teresą Misterek nasi uczniowie mogą razem z członkami stowarzyszenia przeżywać tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia. Nasi wychowankowie uczą się przez te spotkania wrażliwości, chęci niesienia pomocy, przez co dostrzegają drugiego człowieka wobec którego nie przechodzą obojętnie. Tegoroczne spotkanie odbywało się 6 grudnia 2022 w sali na „Organistówce”, gdzie uczniowie przedstawili jasełka pt: „Wilijo po ślonsku”. W rolę matki wcieliła się Emilia Kula, jej mężem był Marcin Buchta. Babką była Oliwia Kramek, jej mężem Mateusz Adamik, sąsiadką, która ich odwiedziła była Magda Mochniej. Towarzyszyła im gromadka dzieci starszych i młodszych: Kryspin Kowalski , Maja Jarnot, Martyna Kosmalska, Maja Skrzypulec, Hanna Wisiorek, Dawid Kłaput, Zosia Baczyńska, Radosław Tabor, Paweł Stuchlik, oraz najmłodszy członek rodziny Adaś Kramek. Wszyscy aktorzy doskonale wcieliły się w swoje role. Przedstawienie upiększyły przepięknym akompaniamentem uczennice klasy 5 Emilia Kula – keyboard , Oliwia Kramek – flet. Po przedstawieniu, które wprowadziło nas w czas świąteczny uczniowie po wspólnym śpiewie kolęd złożyli wszystkim zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

            20 grudnia uczniowie przedstawili ten sam program artystyczny Rodzicom i mieszkańcom naszej Gminy, dzień później tj. 21 grudnia dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły.

            Na zakończenia do życzeń Bożonarodzeniowych dołączył się także p. Dyrektor Regina Pioskowik życząc wszystkim zebranym dużo zdrowia, błogosławieństwa Nowonarodzonego Jezusa i szczęśliwego Nowego Roku.

            Za przygotowanie jasełek odpowiedzialne były panie: Maria Amrozik i Ilona Misterek.

          • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

                      15 grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się mikołajkowy turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców klas VI-VIII. Impreza została zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego Grzegorza Zyzaka i Krzysztofa Kraclę.

                        Udział w zawodach wzięło 75 zawodniczek i zawodników a mecze były rozgrywane w trzech grupach systemem „każdy z każdym”, następnie trzy najlepsze drużyny z grup rywalizowały między sobą o miano mistrza.

            Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: 

            1 miejsce klasa VIII D – Estera Bogacz, Natalia Myalska, Patrycja Wadas, Weronika Serafin, Emilia Wioska, Nadia Brzezina, Julia Kawecka

            2 miejsce klasa VIII C 2 – Maksymilian Wilczak, Jakub Kajdasz, Remigiusz Suwała, Miłosz Gębarowski, Mateusz Jaworski, Marcin Chochół, Marcel Mucha

            3 miejsce klasa VIII A 2 – Dominik Szczepanek, Filip Pieczko, Filip Orzechowski, Mateusz Mańkut, Jakub Sowa, Alan Okrzesik.

            Turniej sędziował Grzegorz Zyzak a słodki poczęstunek dla dzieci ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.

          • Kiermasz Świąteczny

            W dniach 5-7.12.2022 w szkole przy ulicy Kolberga odbywała się pierwsza część kiermaszu świątecznego. Uczniowie przynieśli przepiękne prace, stroiki oraz słodkości. Kiermasz cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że ostatecznie wykupiono cały asortyment. Uzyskane w wyniku sprzedaży środki w wysokości 2940,40zł pozwolą na doposażenie świetlicy oraz wsparcie zajęć rewalidacyjno-wyrównawczych. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za okazane wsparcie oraz pomoc przy organizacji wydarzenia.

          • Podsumowanie akcji "Talenciaki"

            12.11.2022 zakończyła się szkolna akcja zbierania Talenciaków Lidla. Łącznie uzbierano 4021 punktów, które wymieniono na niezbędne artykuły plastyczne, biurowe oraz nowe gry planszowe. Dzięki błyskawicznej dostawie możemy uzupełnić zużyte farby,  wymienić nożyczki i doposażyć świetlicę w inne niezbędne artykuły. Nowiutkie gry posłużą nie tylko uczniom przebywającym na świetlicy ale też uczniom wymagającym dodatkowej pomocy logopedy, psychologa szkolnego czy podczas rewalidacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji oraz gratulujemy wspaniałego wyniku zbiórki!

          • Wycieczka klas 3 do Planetarium w Chorzowie

            Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem?

            Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas 3 poznali odpowiedzi podczas wycieczki do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, która odbyła się 12 grudnia. W pięknej  sali odnowionego planetarium wyruszyli w fascynującą podróż przez Układ Słoneczny. Poznali gwiazdy i gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści mitologicznych wyjaśniających ich nazwy. Odkryli piękni kosmosu, utrwalili kierunki świata, nazwy planet i znaki zodiaku. Nauczyli się obserwować niebo. Zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy i przystępny dla uczniów sposób. Uzyskali wiele informacji, dzięki którym zgłębili wiedzę o wszechświecie.

            Uczniowie byli zafascynowani pokazem i pobytem w planetarium.

          • RATOWNICY MARZEŃ

                       W dniach 15-16 grudnia 2022 roku uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli

            w ciekawych warsztatach profilaktycznych. Bezpośrednim celem spotkania było wzmocnienie

            w dzieciach pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna.

            Program profilaktyki zintegrowanej został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie Śląskim.

            Warsztaty mają charakter motywacyjny. Koncentrują się na wzmacnianiu w uczestnikach poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań.

          • Czytelniczy Dzień Górnika 2022

                          W ubiegłą środę (7 grudnia) chełmscy bibliotekarze wraz z uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. czytelniczo świętowali tegoroczną Barbórkę.

                        Podczas zajęć bibliotecznych dzieci stały się widownią obrazkowego teatrzyku kamishibai zatytułowanego Legenda o Skarbniku. Kamishibai to tradycyjna technika opowiadania historii za pomocą ilustracji, wywodząca się z Japonii. Polega ona na wsuwaniu obrazków, wykonanych na kartonowych planszach, do małej, płaskiej, częściowo otwartej skrzynki, która pełni rolę sceny. Technika ta jest nieco podobna do teatru marionetkowego, w którym jednak miejsce lalek zajęły ilustacje. Dzięki nim maluchy z przejęciem śledziły losy małego, ale odważnego i uczciwego  Jorgusia, któremu w trudnych chwilach, podczas pracy na dole, z pomocą przyszedł sam duch opiekuńczy kopalń – Skarbnik. W dalszej części warsztatów uczniowie odpowiadali na pytania do wysłuchanego tekstu, za co wszyscy też otrzymali nagrody w postaci kolorowych zakładek, podziwiali rzeźby wykonane w węglu, a nawet mieli okazję przymierzyć górnicze czako, czyli czapkę, będącą częścią oficjalnego munduru górniczego, z piękną kuplą – godłem górniczym, składającym się tradycyjnie z pyrlika (młotka) oraz żelazka (krótkiego kilofa).

          • "Dzień w Bullerbyn"

                     Realizując pierwszy moduł projektu "Czytam z klasą" uczniowie klasy 3b postanowili przenieść się w czasie i zamienili się w dzieci z Bullerbyn. 5 grudnia przyszli do szkoły w strojach jak z Bullerbyn. Uczniowie wcieli się w role Lisy, Anny, Britty, Każdego, Bossego i Ollego. Odgrywali ulubione scenki z książki, które zaprezentowali kolegom z młodszych klas zachęcając ich do czytania książki. Dzień zakończyliśmy sesja fotograficzną.

          • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

            W listopadzie 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się mikołajkowy turniej piłki nożnej halowej chłopców i dziewcząt klas IV i V.

            Udział w zawodach wzięło 42 zawodników oraz 30 zawodniczek mecze były rozgrywane w dwóch grupach systemem „każdy z każdym”, następnie cztery najlepsze drużyny rywalizowały między sobą o miano mistrza.

            Klasyfikacja końcowa turnieju chłopców przedstawia się następująco:

            1 miejsce klasa V A 1 – Krystian Hamik, Patryk Ścierski, Mateusz Goczoł,

            2 miejsce klasa IV A – Wojciech Zyzak, Wojciech Tuszyński, Dawid Kłaput, Jakub Morkisz

            3 miejsce klasa V B – Michał Smolej, Paweł Szafranek, Alan Mierzwa, Błażej Dzielecki

            4 miejsce klasa V A 2 – Mateusz Adamik, Jakub Malcharek, Paweł Kołodziej, Wiktor Synowiec

            Klasyfikacja końcowa turnieju dziewcząt:

            1 miejsce klasa V A 2 – Carmen Król, Aleksandra Bucała, Magdalena Pyrcik, Karolina Nocoń,

            2 miejsce klasa V B 1 – Samanta Gabruk, Oliwia Kramek, Justyna Chochół

            3 miejsce klasa V B 2 – Emilia Kula, Natalia Chochół, Hanna Wisiorek, Julia Skutela

            4 miejsce klasa V A 1 – Barbara Laskowska, Zuzanna Rozum, Julia Manda, Sara Maćkowiak

            Turniej sędziował Grzegorz Zyzak a słodki poczęstunek dla dzieci ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.

          • Lekcja oszczędzania oraz konkurs plastyczny zorganizowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe PRU

                 Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w pogadankach, których tematyka dotyczyła oszczędzania. Spotkanie prowadziła konsultantka ds. planowania finansowego Pru Polska, przewodnicząca rady klasowej rodziców.Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, czym jest oszczędzanie i na czym polega. Uświadamiały sobie, dlaczego warto oszczędzać, jakie korzyści płyną z oszczędzania, co mogą dzięki temu zyskać.Na koniec dowiedziały się o konkursie plastycznym, polegającym na wykonaniu pracy plastycznej „Moje miasto przyszłości” .

            Konkurs cieszył się wielką popularnością i dużym zainteresowaniem, bo prawie wszyscy uczniowie klas pierwszych wzięli w nim udział. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i prezenty z logo PRU.

            Komisja konkursowa przyznała nagrody główne:

            I miejsce: Milena Kramarczyk (1a)

            II miejsce:Alan Dankowski (1b)

            III miejsce:Natalia Biela (1c)

            oraz nagrody specjalne w kategorii:

            fantazja-Mikołaj Amrozik (1b)

            kolor- Julian Golba (1b)

            kreatywność-Bartosz Fila (1c)

          • Sukcesy Adama Tesarczyka

            Uczeń naszej szkoły Adam Tesarczyk zdobył Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie oraz III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Krakowie.

            Gratulujemy serdecznie naszemu utalentowanemu pianiście i życzymy dalszych sukcesów.

          • MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

                                                         Z okazji Dnia Edukacji Narodowej MEN przyznaje m.in. nagrody i odznaczenia.  W tym roku Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała pani BARBARA OCHOJSKA. Uroczystość miała miejsce 16 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, a wręczenia odznaczenia dokonała Śląski Kurator Oświaty pani Urszula Bauer.

               Postanowiliśmy przybliżyć sylwetkę naszego nauczyciela, dlatego pani Barbara Ochojska zgodziła się przedstawić nam kilka swoich refleksji na temat pracy i drogi do tego odznaczenia; rozmowę przeprowadziła pani Grażyna Buras-Chrostek.

                  Początek kariery zawodowej to… 1990 rok, a więc już 32 lata pracuję w chełmskich szkołach.

                  Najciekawszy okres w pracy zawodowej z pewnością stanowią lata dziewięćdziesiąte, właśnie początkowy etap mojej drogi zawodowej, kiedy to pierwsza klasa, pierwsze wychowawstwo wyznaczyły kierunek na następne lata, a tamci uczniowie na zawsze pozostaną w mych wspomnieniach. Niezapomniane będą również lata działalności gimnazjum – projekty edukacyjne, wycieczki programowe, uroczystości szkolne, a także problemy związane z organizacją nowego etapu edukacyjnego, który w efekcie okazał się niezwykle interesujący. Również krótki etap istnienia Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim także stanowił ciekawy okres w mojej pracy, przyniósł wiele zadań, ale i sporą dawkę satysfakcji, że nie wspomnę o kiermaszach bożonarodzeniowych czy piknikach zawodowych. Dzisiaj koło się zamknęło i ponownie uczę w szkole podstawowej, co daje mi ogromną radość i zadowolenie.

                 Wyzwania kiedyś z pewnością związane były z chęcią jak najefektywniejszego zapoznania się z treściami podstawy programowej, bo przecież znajomość tego dokumentu miała stanowić o profesjonalizmie mojej pracy, abym mogła w pełni realizować wszystkie jego założenia, mając na względzie sukces moich uczniów, którzy z niebywałą pracowitością przykładali się do realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

              Wyzwania dzisiaj to szczególny trud podejmowany w przygotowanie uczniów m.in. do konkursów przedmiotowych, ponieważ biorą w nich udział prawdziwi pasjonaci przedmiotu. Sukces moich uczniów nie stanowi dla mnie tylko źródła satysfakcji, ale jest też oznaką ich zaangażowania w naukę w ogóle, co w znaczącym stopniu motywuje mnie do kolejnych zadań.

               Jaka powinna być szkoła … Z pewnością nie będę przesadnie oryginalna, jeśli powiem, że musi być bezpieczna, nowoczesna, przyjazna uczniom i nauczycielom, rodzicom; umożliwiająca rozwój pasji i zainteresowań. To również powinna być szkoła, w której rodzą się przyjaźnie i wzajemna sympatia, do której po latach uczniowie chętnie będą wracać we wspomnieniach.

               Rola nauczyciela to przede wszystkim praca nad uczniami, motywowanie ich do tego, aby chciało im się podejmować wyzwania dotyczące ich własnego rozwoju, to uświadamianie im, że wiedza to najważniejsza inwestycja w ich przyszłość. Przekonywanie, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także sposobność do kształtowania postaw w oparciu o takie wartości, jak: szacunek dla drugiego człowieka, otwartość na problemy otoczenia, kreatywnośći umiejętność pracy zespołowej, bo to one właśnie będą procentowały w dorosłym życiu.

               Medal Komisji Edukacji Narodowej stanowi dla mnie na pewno wyraz uznania i docenienia codziennej pracy nauczyciela i wychowawcy, gdyż to właśnie uczeń był zawsze dla mnie najważniejszy, a jego dobro i powodzenie w życiu motywowały mnie do podejmowania kolejnych zadań.

              Od pierwszych dni mojej pracy zawodowej w Chełmie Śląskim towarzyszyli mi cudowni ludzie – dyrektorzy, koleżanki i koledzy, rodzice uczniów. Wspaniała atmosfera w gronie pedagogicznym przekłada się nie tylko na klimat szkoły, ale gwarantuje także wzajemne wsparcie i przekonanie, że w tym skomplikowanym świecie nie jesteśmy sami, dlatego to wyróżnienie traktuję jako uznanie dla pracy wszystkich naszych nauczycieli.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland