• Obchody Dnia Edukacji Narodowej

            13 października cała społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w chełmskim kościele, w której uczestniczyli nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz przedstawiciele Rady Rodziców
            Po Mszy wszyscy udali się do swoich zajęć, natomiast po zakończonych lekcjach odbyła się uroczysta akademia.
            Świętowanie rozpoczęła pani wicedyrektor Ewa Sońta witając wszystkich serdecznie.
            Punktem kulminacyjnym akademii były humorystyczne scenki rodzajowe pt: „W pokoju nauczycielskim na przerwie”, w której udział wzięli przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
            Młodych aktorów wspierał swym śpiewem oraz układem tanecznym zespół złożony z uczniów klas czwartych.

            Na zakończenie akademii przewodnicząca Rady Rodziców  pani Agnieszka Zyzak złożyła nauczycielom serdeczne życzenia w dniu ich święta, podziękowała za wszystkie starania wkładane w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży, a wszyscy uczniowie zaśpiewali „Sto lat”
             Za pomoc w przygotowaniu uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom: pani Małgorzacie Maneckiej, Teresie Staniucha i panu Krzysztofowi Dłubiszowi oraz przedstawicielom Rady Rodziców.

          • Warsztaty biblioteczne

            13.10.2023 r. klasy 4a i 4c wraz z wychowawcami uczestniczyły w wydarzeniu Noc bibliotek, które miało miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani Anny Kocur, która opowiedziała w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz o tym, jak należy zachować się w takim miejscu. Ponadto dzieci brały aktywny udział w zabawie polegającej na poszukiwaniu ukrytych w ciemnościach książek.

          • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej dla REGINY PIOSKOWIK - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2

            Niezmiernie miło nam poinformować o szczególnym wyróżnieniu dla naszej placówki oświatowej - Pani Regina Pioskowik - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim została w tym roku uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

            Prawdziwym zaszczytem i dumą dla całej społeczności szkolnej jest otrzymanie przez naszą panią dyrektor tej prestiżowej nagrody.

            Nagroda Ministra Edukacji Narodowej.   zgodnie z wieloletnią tradycją przyznawana jest z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektorom za wybitne osiągnięcia posiadającym powszechnie uznany dorobek w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.

            Warto zaznaczyć, że w ciągu roku w całej Polsce tego zaszczytu dostępuje jedynie kilka osób, dlatego tym większym wyróżnieniem nie tylko dla naszej szkoły  ,  lecz także dla całej gminy Chełm Śląski jest fakt, że w tym roku otrzymała je wieloletnia nauczycielka, doświadczony pedagog i pełniąca  wzorowo funkcję dyrektora szkoły nr 2, pani  Regina Pioskowik.

            Uzasadnienie Nagrody MEN

            przyznanej pani dyrektor Reginie Pioskowik

             

            Pani Regina Pioskowik pełni funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim od roku 2006.

            Od 2017 r. w wyniku likwidacji gimnazjów bardzo sprawnie zarządza szkołą znajdującą się w dwóch budynkach, wykazując się wysokimi zdolnościami menadżerskimi.  

            Oprócz najwyższej- nagrody MEN, pani dyrektor otrzymywała liczne nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej: nagrody dyrektora, Burmistrza Lędzin oraz Wójta Gminy Chełm Śląski. 

            Wykazuje się konsekwencją, skutecznością i systematycznością -wspierając i mobilizując uczniów i nauczycieli, co przekłada się na wysokie wyniki na sprawdzianie (2010r -średnia szkoły 29,39, kraj-24,56), oraz w konkursach i zawodach sportowych: Laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych: 2022/23 laureat z matematyki; laureat z WOŚ; podwójny finalista z j. polskiego oraz fizyki; finaliści z j. polskiego, fizyki i chemii; Międzynarodowy Matematyczny Konkurs Oxford -laureat II stopnia w 2012, I, II i III stopień, Wojewódzki Konkurs „BRD 2008r.- III miejsce, 2010 – I miejsce, 2013r. – II miejsce, Konkurs matematyczny „Kangur” – 2010r. I miejsce, Wojewódzki konkurs recytatorski „Śląska Ojczyzna-Polszczyzna” II miejsce, 2018r. laureatka konkursu „Listy do przyszłości” - projekt „Wawelska Kapsuła Czasu”, I miejsce w rejonowym przeglądzie „Śląskiego Śpiewania” pod patronatem zespołu „Śląsk” - wyróżnienie w finale Koszęcin 2017; uczniowie dwukrotnie zdobyli mandat poselski na sesje SDiM; III miejsce Regionalny Konkurs Recytatorski poezji i prozy w języku angielskim „Szekspiriada”.

            Corocznie uczniowie zdobywają I, II miejsca w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim w piłce siatkowej i nożnej oraz tenisie stołowym.

            Z inicjatywy pani dyrektor od 2019 organizowane są dla dzieci i uczniów szkół powiatu bieruńsko - lędzińskiego turnusy rehabilitacyjno-lecznicze w sanatorium „BUCZE” w Brennej.

            Pani Regina Pioskowik ściśle współpracuje z Urzędem Gminy oraz licznymi instytucjami i organizacjami, działającymi na terenie naszej gminy.

            Nasi uczniowie uczestniczą w imprezach gminnych i parafialnych: od 2006r odbywa się w naszej szkole cykliczne Kolędowanie Środowiskowe o zasięgu powiatowym, z zaangażowaniem współpracujemy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych; Klasztorem Sióstr Służebniczek, w szkole realizowany jest program regionalny „Chełm Śląski - moja mała miejscowość - ojczyzna”.

            Pani dyrektor wykazuje się wysokimi zdolnościami menadżerskimi - dba o bazę szkoły poprzez pozyskiwanie sponsorów i współpracę z: z fundacją KRONENBERGA przy City Handlowym, z Fundacją Lotto; Prudential (Pru); organizacja z „Nadleśnictwem Katowice” o/Bieruń „Żywych lekcji przyrody” i pomocy-akcji dla „Leśnego pogotowia Mikołowie. We współpracy z rodzicami rozwinęła szkolny wolontariat-są to liczne akcje charytatywne- - „Pomoc na Misje”, „Kup Pan pączka do Afryki”, „Pomoc dla dzieci z Aleppo”; zbiórka pomocy szkolnych i zabawek dla Ochronki przy parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin - udział w przedstawieniach i warsztatach integracyjnych; z Klasztorem Sióstr Służebniczek - dom seniora. Pozyskała środki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i zainicjowała wymianę nauczycieli w kooperacji z holenderską fundacją PAX CHRISTI KINDERHULP oraz PZKS o/ Katowice oraz   współpraca z fundacją KRONENBERGA działającą przy banku City Handlowym, z Fundacją Lotto; oraz z Prudential (Pru) - w 2007r utworzenie pierwszego placu zabaw na terenie placówek oświatowych w Chełmie Śląskim w naszej szkole.

            Wdraża innowacje pedagogiczne z j. niemieckiego dla kl. IV-VI „Niemiecki na start” z j. polskiego VI-VIII „Popisz się” oraz „Lekturki spod chmurki kl. I-III”. Dzięki nagrodzie w projekcie kuratoryjnym i „WIFOŚ”, powstały 2 pracownie- biologiczna i chemiczna oraz multimedialna pracownia przyrodnicza „Leśny zakątek”.

            Pani dyrektor motywuje całą społeczność szkolną do działania- szkoła realizuje projekty i programy ogólnopolskie:  europejski projekt „Trampolina do sukcesu” (innowacyjny program nauki j. angielskiego); „Książki naszych marzeń”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”; „Aktywna Tablica”, „Szkoła Młodych Patriotów-studium prawa Europejskiego”; akcja fundacji „SILESIA”- posadź swoje drzewko; „Lepsza Szkoła”-program diagnozy matematycznej; „PILGRIM”- religijno-patriotyczny; akcje KO Katowice-„Szkoła do hymnu”, „Szkoła Pamięci”, „Pamięć 81”; „Razem na święta”, „Aktywni niebiescy”,” Bezpieczni+”.

            Pani Regina Pioskowik organizuje  cykl wykładów i warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego "Zarządzanie sobą- Sztuka rozwoju osobistego" stała współpraca z prof. dr. hab. Janem Klimkiem oraz jego córką dr Sabiną Klimek - Konsulem Generalnym RP w Stambule.

            Pani dyrektor Regina Pioskowik jest osobą otwartą, wspiera  zarówno każdego nauczyciela jak i ucznia w jego rozwoju, bezgranicznie  oddana swym uczniom, dba o kształtowanie u swych wychowanków postaw moralnych, obywatelskich  i patriotycznych  oraz przyjaznego nastawienia do innych.

            Jest osobą powszechnie szanowaną i lubianą, a przede wszystkim wrażliwą na potrzeby uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

          • Ślubowanie Klas Pierwszych

                    Dzień piątego października 2023 roku na długo pozostanie w pamięci tegorocznych pierwszoklasistów oraz ich rodziców, ponieważ najmłodsi uczniowie naszej szkoły przeżywali uroczystość ślubowania. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, nauczyciele, rodzice uczniów klas pierwszych oraz uczniowie klas drugich. Z tej okazji pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, zasad bezpieczeństwa, a także wiedzą, jak kulturalnie zachować się w szkole. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.

                   W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności Pani Wicedyrektor Ewy Sońty oraz zaproszonych gości na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Wicedyrektor Ewa Sońta dokonała pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej numer 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkową książkę i upominki od starszych uczniów oraz Rady Rodziców.

            Wszystkim nowo pasowanym uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

            W dniu 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania.

             Patronką wybrano w tym roku Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

             Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek.

            Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana impreza czytelnicza, podczas której panie bibliotekarki czytały uczniom klas I-III fragmenty lektury Janiny Porazińskiej-” Pamiętnik Czarnego Noska”.

             Po zakończeniu czytania młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania quizowe, rozwiązywali krzyżówki oraz zagadki.

            Uczniowie klas czwartych recytowali wiersze o tematyce jesiennej w plenerze, korzystając z uroków złotej, polskiej jesieni.
            Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanym fragmentem samodzielnie sięgną po tę książkę

             W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć również, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto więc, czytać, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut. Korzyści będą obopólne!

          • "Każdy może uratować morze..." spotkanie autorskie

            28 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów klasy 1b i klas 2 na spotkanie autorskie z Aliną Przydatek. Autorka w niezwykły sposób przybliżyła dzieciom swoją twórczość.  Razem z gałgankowymi bohaterkami książek Kici Nici - Myszką Soniulindą i Króliczką Matildą - wyruszyli na ratunek morzu. Podczas spotkania dzieci były w jednym czasie widzami i aktorami. Spotkanie to pozwoliło przeżywać dzieciom wiele niezwykłych emocji.

          • Wycieczka klas V do Krakowa

                      28 września bieżącego roku uczniowie klas V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce do Krakowa.  Uczniowie zwiedzili: podziemia Rynku Krakowa, Katedrę na Wawelu, Dziedziniec Królewski, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i Bazylikę Mariacką oraz Sukiennice.

            Grupą uczniów klas V opiekowały się wychowawczynie  - Danuta Koziołek i Joanna Kulesza-Kubiciel oraz Barbara Ochojska, Ewa Mirocha i Beata Tuszyńska.

            Dopisywała piękna, słoneczna pogoda i zainteresowanie uczniów naszą dawną stolicą.

          • WYCIECZKA  DO KRAKOWA

                            27 września bieżącego roku uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Uczniowie zwiedzili podziemia Rynku, Katedrę, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i Bazylikę Mariacką. Była oczywiście chwilka przerwy na zakup pamiątek, lody i posiłek w McDonald’s.

            Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy klas szóstych Aleksandra Leńdzwa-Wyciślok i Grzegorz Zyzak oraz Grażyna Buras-Chrostek, Katarzyna Żórawik, Michał Lepich, Ewa Kolny i Ewelina Malcharek.

          • ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI

            26 września bieżącego roku dzieci klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka”  Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się zbiórka żołędzi.

            Po zbiórce dzieci miały zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek,  cieszyły się kontaktem z naturą, spacerowały po lesie, zbierały grzyby oraz bawiły się w gry terenowe. 

            Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy Anna Malczyk, Ewa Jarosz, Renata Dłucik, Danuta Koziołek, Joanna Kulesza-Kubiciel, Grzegorz Zyzak oraz panie Ewa Mirocha, Natalia Morkisz, Beata Tuszyńska i Julia Szafrańska.

          • LEKCJA PRZYRODY

            21 września bieżącego roku dzieci klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu gdzie przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie. Grupą uczniów i uczennic opiekowali się wychowawcy Marta Baczyńska, Sebastian Gdak, Krzysztof Kracla, Grzegorz Zyzak, Karol Karwath, Michał Lepich oraz panie Ewa Kolny, Ewelina Malcharek i Lidia Jagoda.

            Dzieci wysłuchały lekcji o lesie "Błędowskim" którą przeprowadził Sebastian Gdak. Dowiedziały się, że Błędów należy do programu Natura 2000 i jest to zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe. To raj dla miłośników ważek. Spotkać tutaj można chociażby objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą. Wyjątkową rzadkością jest inna ważka – najmniejsza w Polsce – iglica mała; została ona wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

                         Na podstawie obserwacji uczniowie określali typ gatunkowy tamtejszego lasu, wymieniali nazwy drzew. Brali również udział w zabawie, która miała na celu zobrazowanie poszczególnych warstw leśnych m.in. korony drzew, podszytu, runa leśnego, ściółki. Następnie dzieci wskazywały te warstwy w lesie błędowskim oraz wymieniały zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy. Podsumowaniem lekcji było wymienienie zagrożeń dla lasu: rekultywacja terenów poprzemysłowych, zmiana stosunków wodnych, wycinanie drzew w strefie ochronnej, zanieczyszczenie terenu przez ludzi oraz wyrzucanie odpadów i śmieci. Były pytania, liczne odpowiedzi i wiele pozytywnych ocen.

            Po lekcji przyrody w plenerze uczniowie przystąpili do akcji „Sprzątanie Świata”. Każda klasa była odpowiedzialna za sprzątnięcie swojego fragmentu lasu. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki wywiązali się z tego obowiązku wzorowo, zbierając sporą ilość puszek, butelek i innych śmieci. Przy okazji porządkowania terenu cieszyli się kontaktem z naturą, spacerowali po lesie i zbierali grzyby.

            Oprócz mnóstwa pytań i pozytywnych wrażeń związanych z przebywaniem w lesie, dzieci zakończyły swoją wycieczkę ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

          • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

                                    Od dziś tj. 14.09.2023r. nasi pierwszoklasiści wiedzą już jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzięki  pani dzielnicowej  z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu uczniowie poznali zasady poruszania się po drodze: pieszych, rowerzystów oraz przypomnieli sobie jak powinni zachowywać się  w czasie jazdy samochodem.

            Policjantka  powiedziała  także co należy zrobić w razie niebezpieczeństwa np. ataku psa lub spotkania z nieznajomą osobą.

            Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania oraz otrzymali  plany lekcji przekazane przez KPP 

            i odblaski ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 - klasy I - IV

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbyło się 3 września o godz. 9:00 w budynku przy ul. Śląskiej oraz o godz. 10:30 w budynku szkoły przy ul. Kolberga.

            Uczniowie klas czwartych, w obecności dyrekcji, księdza proboszcza oraz całej społeczności szkolnej witali uczniów rozpoczynających naukę w klasach II-IV .

            Natomiast podczas akademii o godzinie 12.30 pani dyrektor przywitała serdecznie wszystkich pierwszoklasistów, którzy wraz z rodzicami stawili się w odświętnych strojach, obdarowani wielkimi rogami obfitości.

            Na koniec pani dyrektor życzyła wszystkim udanego i bezpiecznego nowego roku szkolnego.

          • Dożynki Parafialne 2023

            Gminne Dożynki 2023

            Nowy rok szkolny zaczyna się dopiero jutro, ale my już 3 września jesteśmy zwarci i gotowi do reprezentowania naszej szkoły na terenie gminy i parafii.

            W niedzielny, słoneczny poranek bardzo liczne grono uczniów naszej szkoły w regionalnych strojach śląskich przeszło dożynkowym korowodem do naszego, parafialnego kościoła na uroczystą Mszę Dożynkową, aby wspólnie z innymi podziękować za tegoroczne plony.

          • Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 i pożegnania Absolwentów Klas VIII

            23 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego i pożegnania uczniów klas ósmych. Pani Dyrektor Regina Pioskowik przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Chełm Śląski Pana Stanisława Jagodę, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Henryka Buchtę, Księdza Proboszcza Piotra Guzy, Panią Kierownik Gabrielę Penczek, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Monikę Głos-Ganobis, Panią Wicedyrektor Grażynę Buras-Chrostek, Panią Wicedyrektor Ewę Sońtę, Rodziców uczniów klas VIII, absolwentów, wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły.

            Nagrodę Primus Inter Pares otrzymał Adam Umiastowski –

            Laureat Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki - uczeń klasy VIII b.

            Wójt Gminy - Pan Stanisław Jagoda wręczył nagrody książkowe dla najlepszych Absolwentów klas VIII, którzy uzyskali średnią, co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie. 

            Wręczono także nagrodę rzeczową dla Najlepszego Absolwenta - Adama Umiastowskiego.

            Pani dyrektor wręczyła nagrody i świadectwa najlepszym absolwentom klas VIII oraz listy gratulacyjne dla rodziców.

            Wychowawcy uczniów klas VIII wręczyli Absolwentom świadectwa i dyplomy.

            Pani Dyrektor Regina Pioskowik i Pani Wicedyrektor Grażyna Buras-Chrostek wręczyły nagrody specjalne: Człowiek szlachetny – Krzysztof Gajdzik, Tytan pracy – Zuzanna Krasnodębska, Człowiek niezłomny – Roksana Witek oraz Artysta – Weronika Pyrcik.

            Następnie Pani Dyrektor wręczyła podziękowania dla Rodziców zaangażowanych w pracę na rzecz klasy i szkoły oraz nagród specjalnych: dla pocztu sztandarowego, uczniów z 100% frekwencją.

            Nauczyciele wychowania fizycznego wręczyli nagrody dla najlepszych sportowców – Sportsmenka – Zuzanna Krasnodębska i Sportowiec – Mateusz Mańkut.

            Pani wicedyrektor wręczyła nagrodę dla ucznia za wzorową recytację Reduty Ordona – Franciszka Sołtysik.

            Następnie uczniowie klas VIII pożegnali wszystkich nauczycieli - były piękne, wzruszające słowa podziękowań, przepiękne piosenki, scenki z życia szkoły oraz kwiaty dla nauczycieli i rodziców.

            Uczniowie klas VI i VII zaprezentowali zabawną Gala Florków 2023 dla uczniów klas VIII.

            Wręczono statuetki w kategorii: Sportowiec, Sportsmenka, Pracuś Roku, Gwiazdor, Gwiazda, Oryginalny Styl oraz Mistrz Dowcipu.

            Statuetki w poszczególnych kategoriach otrzymali:

            Sportowiec – Michał Król

            Sportsmenka – Zuzanna Krasnodębska

            Gwiazdor – Adam Umiastowski

            Gwiazda – Amelia Goczoł

            Oryginalny Styl – Gabriel Koziorz

            Mistrz Dowcipu – Andrzej Słomka.

            Śmiechom i zabawnym sytuacjom nie było końca. Wszyscy świetnie się bawili. Były piękne tańce, oryginalne stroje i muzyka.

            Specjalne statuetki przyznane przez Radę Pedagogiczną otrzymali z rąk Pani Dyrektor i Wicedyrektor: Humanista – Zuzanna Krasnodębska i Umysł Ścisły – Adam Umiastowski.

            Pani Dyrektor zakończyła akademię dziękując wszystkim nauczycielom za pracę i życząc uczniom  i nauczycielom dobrego wypoczynku, bezpiecznych i słonecznych wakacji.
            Do zobaczenia we wrześniu!

          • Bezpieczne wakacje

            Dnia 13.06.2023r.  odbyło się  spotkanie  przedstawicieli  Policji z uczniami klas I-V dotyczące zasad bezpiecznego zachowania w czasie wakacji.

            Życzymy wszystkim uczniom, by z letniego wypoczynku wrócili cali i zdrowi, a z podróży przywieźli tylko miłe wspomnienia;)

          • VIII Konkurs Recytatorski w Gwarze Śląskiej

            7 czerwca 2023 roku odbył się VIII Konkurs Recytatorski w Gwarze Śląskiej w powiecie bieruńsko-lędzińskim.  Uczennice z klas V i VI udowodniły, że godajom po ślonsku i zostały laureatkami powiatowego konkursu -

            "Jak to dawniej bywało", który został zorganizowany w Imielinie.

            Emilia Kula zajęła I miejsce w kategorii klas IV - V a Emilia Wyciślok zajęła I miejsce w kategorii klas VI, w tej samej kategorii miejsce II zdobyła Monika Stuchlik. Dziewczynki, Chełmionki - Gratulujemy!!!

            Uczennice do konkursu przygotowały Panie - Danuta Koziołek i Beata Wesecka.

          • Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

             

            Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym z okazji Dnia Dziecka rozegrano w 6 kategoriach:

             

            Klasy 1 - 3 dziewczęta

             

            I miejsce Emilia Gdak

            II miejsce Amelia Bieniek

            III miejsce Oliwia Głowacka

             

            Klasy 1 - 3 chłopcy

             

            I miejsce Tymoteusz Wiecha

            II miejsce Paweł Bożek

            III miejsce Aleksander Rylski


             

            Klasy 4 - 6 dziewczęta

             

            I miejsce Kinga Kostyra


             

            Klasy 4 - 6 chłopcy

             

            I miejsce Krystian Hamik

            II miejsce Wojciech Zyzak

            III miejsce Patryk Ścierski


             

            Klasy 7 - 8 dziewczęta

             

            I miejsce Zuzanna Krasnodębska

            II miejsce Kinga Dreszer



            Klasy 7 - 8 chłopcy

             

            I miejsce Jakub Jeleń

            II miejsce Wojciech Sobczyk

            III miejsce Dawid Skotnicki


            Turniej zorganizował i sędziował Sebastian Gdak.

            Nagrody ufundował GOSiR Chełm Śląski.

          • Zielona Szkoła 2023

            Uczniowie SP 2 wspominają pobyt na „zielonej szkole”

            Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim wyruszyli na podbój Łeby na śródroczny wyjazd na „zieloną szkołę” w terminie od 27 maja do 9 czerwca 2023. Po całodniowej podróży 53 uczestników dotarło późnym popołudniem do Ośrodka Wczasowego „Magnat”. Przez cały pobyt uczniowie mogli cieszyć się słoneczną i ładną pogodą. Czasami tylko powiał nieco zimniejszy wiatr, ale kilka dni było naprawdę letnich. Wtedy brodziliśmy po wodzie spacerując brzegiem Bałtyku. Chętnie bawiliśmy się na plaży tworząc różne budowle z piasku oraz podziwialiśmy piękny zachód słońca.

            Będąc w Łebie uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach. Spacerując zwiedziliśmy to urokliwe nadmorskie miasteczko, poznaliśmy jego historię i dzień dzisiejszy. W czasie pobytu wybraliśmy się do Sea Parku Fokarium, gdzie mogliśmy oglądać karmienie fok szarych, uchatek kalifornijskich, podziwialiśmy makiety zwierząt żyjących w morzach i oceanach i mogliśmy wejść do statku na wspak. Nawet nie przyszło nam do głowy, że na naszym wybrzeżu jest tyle latarni morskich. Mogliśmy się przyjrzeć dokładnie ich miniaturom, a także podziwiać prehistoryczne oceanarium 5D i Muzeum Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego. W tym miejscu też mogli pobawić się na placu zabaw, sprawdzić swoją sprawność w parku linowym i przeżyć niesamowite chwile na rolerkasterze. Niemniej atrakcji zagwarantował nam Park Dinozaurów w którym mogliśmy podziwiać makiety dinozaurów w skali 1:1, podążać ścieżką ekologiczną i przybliżyć sobie etapy powstawania ziemi i pojawienie się na nim człowieka. Pobyt w parku uatrakcyjniły nam zjeżdzalnie wodne, koło młyńskie, „małpi gaj”, kino 7D i „dom strachów” dla odważnych.

            Nie mogło nas zabraknąć oczywiście w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie mogliśmy podziwiać i bawić się na najwspanialszych w Polsce ruchomych wydmach i zdobyć wydmę Białą, podziwiając przepiękną florę i faunę tego parku. Odbyliśmy pieszą wycieczkę do stadniny koni w Nowęcinie, gdzie przygotowano dla nas przejażdżkę bryczkami oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zwiedzaliśmy także najciekawsze miejsca wybrzeża środkowego. W czasie całodniowej wycieczki zwiedziliśmy piękny stary Gdańsk i Fontannę Neptuna. Przeszliśmy ulicą Długą nad Motławę, by zobaczyć stary gdański żuraw, który jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie, a także mogliśmy podziwiać największą w Polsce bazylikę NMP w Gdańsku. Z Gdańska statkiem przepłynęliśmy na molo w Sopocie. Spacer po molo bardzo nas zachwycił. Następnie pojechaliśmy do Gdyni, tam spacerując po porcie i Skwerze Kościuszki podziwialiśmy piękną panoramę nadmorską i zacumowane tam statki – szczególnie podobał się nam „Dar Pomorza” i „Błyskawica”.

            Wyjazd na „zieloną szkołę” był bardzo udany. Szczęśliwi i zadowoleni 9 czerwca wróciliśmy do Chełmu Śląskiego wprost w ramiona stęsknionych rodziców.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland