• „BIBLIOTERAPIA” W KLASIE II B

                  W klasie II b przeprowadzono zajęcia biblioterapii w oparciu o lekturę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek, która należy do lektur cieszących się wśród uczniów dużą popularnością.
                  Ciekawie, dobrze napisana książka stała się doskonałą bazą do kreatywnych zajęć, w których uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli - las rąk w górze, głośno wykrzykiwane odpowiedzi na pytania, historyjki ze skarpetkami w roli głównej.

                  Losy skarpet pochłonęły dzieci bez reszty, więc po zakończeniu omawiania książki J. Bednarek wymyślili swoje historie jedenastej skarpetki. I tak w ich opowiadaniach skarpetka była m. in. lekarką, piosenkarką, piłkarzem, astronautką, śmiech i... zobaczcie sami - oglądając fotorelację - działo się dużo. 

            Mamy nadzieję, że uczniowie świetnie utrwalili lekturę w czasie bibliotecznych zajęć!

          • Konkurs Recytatorski Mały OKR

                11 marca w Kinoteatrze Jutrzenka w Bieruniu miały miejsce IV miejskie eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Mały OKR organizowanego przez Instytut Korfantego. Wzięło w nich udział aż 43 młodych recytatorów i recytatorek.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica - Emilia Wyciślok z klasy 7a. Emilia wzięła udział w Turnieju Recytatorskim i zdobyła w nim wyróżnienie. Emilia zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej "Na wieży Babel" oraz fragment "Ani z Zielonego Wzgórza" Laucy Maud Montgomery. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Beata Wesecka.  Emilii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

          • Sukces Roberta Borkowego!

            Sukces Roberta Borkowego!
             

                            Robert Borkowy,  uczeń klasy VII A, został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

                           W klasach IV - VI na zajęciach historii Robert pracował pod opieką pani Renaty Dłucik, w klasie VII rozpoczął pracę z panią Joanną Kuleszą - Kubiciel.

                           W pierwszym i drugim stopniu konkursu Robert wykazał się historyczną wiedzą
            oraz umiejętnościami z epok: starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej do XIX wieku. Jako siódmoklasista w ostatnim etapie zmierzył się z zadaniami z zakresu historii XIX i XX wieku, czyli nie tylko z bieżącego materiału klasy VII, ale i klasy VIII. Robert uzyskał 57 punktów na  60 możliwych do zdobycia. 

                           Uzyskując tytuł laureata, Robert już dziś zapewnił sobie przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Gratulujemy pracowitości i wytrwałości w dążeniu do celu oraz życzymy dalszych sukcesów!

          • Wirtualne Centrum Edukacji Ekologicznej

            I miejsce w Rankingu Szkół na platformie edukacyjnej

            w Wirtualnym Centrum Edukacji Ekologicznej

            "Ranking szkół" to ekologiczna zabawa zorganizowana dla placówek oświatowych na platformie edukacyjnej Wirtualne Centrum Edukacji Ekologicznej. Zabawa ta ma na celu promowanie świadomości ekologicznej oraz zachęcanie uczniów i nauczycieli do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

            W ramach "Rankingu szkół" uczestniczące placówki oświatowe rywalizują ze sobą, podejmując różnorodne działania proekologiczne w swoim otoczeniu.

            Najbardziej aktywna szkołą, która uzyskała najwyższą średnia na każdego zgłoszonego uczestnika zabawy została Szkoła podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim z fenomenalną średnią 2779 pkt. Szkoła na drugim miejscu zdobyła średnią 1531 pkt.

            Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIa w składzie:

            1. Emilia Wyciślok 3985 pkt.
            2. Mateusz Zych 3706 pkt.
            3. Anastazja Groń 3634 pkt.
            4. Michał Kobryń 3186 pkt.
            5. Paulina Koziol 3129 pkt.
            6. Milena Sikora 2616 pkt.
            7. Zuzanna Zagracka 2557 pkt.
            8. Szymon Klimek 2287 pkt.
            9. Maria Pyrczek 1762 pkt.
            10. Marcel Kramarczyk 1662 pkt.

            Opiekun grupy: Sebastian Gdak

            Organizatorem Wirtualnego Centrum Edukacji Ekologicznej był Master - Odpady i Energia Sp. z o o.

            W nagrodę uczniowie otrzymali puchar dyplom i sporo gadżetów, a co najważniejsze  pojechali na zaplanowaną przez siebie i ufundowaną przez organizatora wycieczkę do Multikina i Laserowego Centrum Rozrywki w Katowicach.

          • Bezpieczny Internet 2024

            W lutym 2024 roku uczniowie klas V - VIII naszej szkoły brali udział w konkursie informatycznym -

             Bezpieczny Internet 2024.

             

            Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

            • Emilia Kula – klasa VI b
            • Amelia Makselon – klasa VII b
            • Michał Smolej – klasa VI b
            • Monika Stuchlik – klasa VII b
            • Łukasz Szymański – klasa VIII
            • Mateusz Zych – klasa VII a

            Gratulujemy!!

          • Dzień Języka Ojczystego 2024

                    21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim zagościli w klasach szóstych Szkoły Podstawowej nr 2 z zajęciami - "Mam to na końcu języka".

                      Celem gry edukacyjnej było kształtowanie świadomości językowej, propagowanie poprawnej polszczyzny, a także doskonalenie sprawności umysłowych (m. in. pamięci). Uczniowie, pracując w grupach, zmierzyli się z zadaniami z gramatyki oraz ortografii języka polskiego. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki, wykreślanki, ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację uwagi, liczyło się również tempo pracy i oczywiście poprawność odpowiedzi. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami.

                        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzono go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Przypomina on także o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, pielęgnujemy tym samym własną tożsamość narodową.

          • Bezpieczne Ferie 2024

            W styczniu gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Policji z KPP w Bieruniu oraz funkcjonariuszy z Wodnej Straży Rybackiej z Katowic, którzy przypomnieli zasady bezpieczeństwa w górach, przy zbiornikach wodnych, w lesie oraz podczas zabaw na śniegu.
            Wszystko po to, by zbliżające się ferie zimowe były czasem dobrego i bezpiecznego odpoczynku.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w harmonogram imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

            Ta niezwykła uroczystość odbyła się 23,25,26 stycznia . Z okazji święta ukochanych Babć i Dziadków uczniowie klas I - III przygotowali program artystyczny, aby wspólnie wyrazić swą wdzięczność za ich bezwarunkową dobroć i miłość.

                        Zacni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, były tańce oraz pokaz mody,  a niejednemu dziadkowi i babci ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku. Z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role.  Ogromną przyjemność sprawiły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane przez wnuków laurki i drobne upominki. Program artystyczny przygotowany przez dzieci nagrodzili gromkimi brawami. Po występach pochwałom nie było końca.

          • XVI Spotkanie Kolędowe

            7 stycznia 2024 w naszym kościele parafialnym już po raz XVI odbyło się Środowiskowe Spotkanie Kolędowe pod hasłem: „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas…”.

            Śpiew kolęd połączony z prezentacją zaproszonych gości począwszy od naszych przedszkolaków, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, występu rodzinnego Anny i Adama Tesarczyków, zespołu Noel, a skończywszy na uczniach naszej szkoły sprawiło, że wszyscy obecni poczuli wyjątkowy czas – czas Bożego Narodzenia. To spotkanie kolędowe miało sprawić, że Jezus narodził się nie tylko w betlejemskiej grocie, ale przede wszystkim w każdym ludzkim sercu.

            Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, przedstawicieli Rady Gminy, księży naszej parafii, dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych i mieszkańców naszej gminy.

            Pani Dyrektor Regina Pioskowik, przywitała wszystkich Gości, podziękowała za liczne przybycie, a jednocześnie wyraziła wielkie zadowolenie z faktu, iż są z nami przedszkola i szkoły, które kolędują z nami już XVI raz, czyli są z nami od samego początku.

            Wszyscy mali i więksi artyści wykazali się wielkim talentem zarówno muzycznym jak i wokalnym. Na zakończenie Pani Dyrektor Regina Pioskowik podziękowała wszystkim za przybycie, za wkład włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży do występów.

            My dziękujemy już dziś Pani Dyrektor za wspaniałą inicjatywę tworzenia przez te wszystkie lata wspólnych spotkań kolędowych najpierw w naszej szkole, a przez ostatnie dwa lata w naszym parafialnym kościele. Mamy nadzieję, że dzieło to będzie nadal kontynuowane.

          • XXI EDYCJA PARAFIALNEGO TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO

                    W grudniu 2023 roku odbyła się XXI edycja parafialnego turnieju tenisa stołowego. Od 2000 roku organizatorem i głównym prowadzącym zawody jest  Grzegorz Zyzak. Turniej został rozegrany 11,12 i 19 grudnia na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim.

            Wyniki rozgrywek w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco :

             

            KATEGORIA DZIEWCZĄT DO LAT 13

             1 miejsce – Marta Kuźma, 2 miejsce – Sara Maćkowiak

             3 miejsce – Oliwia Dreźniok, 4 miejsce – Emilia Gdak

             

            KATEGORIA DZIEWCZĄT DO LAT 18

             1 miejsce – Zuzanna Krasnodębska, 2 miejsce – Maja Ganobis

             3 miejsce – Marta Parysz

             

            KATEGORIA KOBIET POWYŻEJ  LAT 18

            1 miejsce – Kinga Wisiorek,  2 miejsce – Julia Szafrańska

             

            KATEGORIA CHŁOPCÓW DO LAT 13

            1 miejsce – Krystian Hamik, 2 miejsce – Wojciech Zyzak

            3 miejsce – Mateusz Skutela, 4 miejsce – Marcin Buchta

             

            KATEGORIA CHŁOPCÓW DO LAT 18

            1 miejsce – Mateusz Smolej, 2 miejsce – Jakub Jeleń

            3 miejsce – Piotr Skrobisz

             

            KATEGORIA MĘŻCZYZN POWYŻEJ LAT 30

            1 miejsce – Adam Jochymczyk, 2 miejsce – Jacek Klimek

            3 miejsce – Sebastian Gdak , 4 miejsce – Jacek Peikert

             

             

            KATEGORIA MĘŻCZYZN POWYŻEJ LAT 60

            1 miejsce – Janusz Wadas, 2 miejsce – Sylwester Bołdys

            3 miejsce – Henryk Urbańczyk

            W najmłodszej kategorii klas I-III chłopców klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

            1 miejsce – Tymon Wiecha, 2 miejsce – Jan Ciszewski

            3 miejsce – Patryk Volkert, 4 miejsce – Franciszek Klekot

            Nagrody i medale ufundował: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim, Ks. Proboszcz Piotr Guzy, DR-TECH Sp. z o.o. oraz Henryk Urbańczyk.

          • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

                  13 grudnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej halowej chłopców klas V-VI oraz VII-VIII. Mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym” a udział w zawodach wzięło 62 zawodników.

            Klasyfikacja końcowa turnieju klas V-VI przedstawia się następująco: 

            1 miejsce klasa VI A 1 – Krystian Hamik, Patryk Ścierski, Mateusz Goczoł, Filip Mikołajczyk, Wojciech Isci

            2 miejsce klasa VI B – Michał Smolej, Paweł Szafranek, Alan Mierzwa, Błażej Dzielecki, Dominik Bojda, Aleksander Cybulski, Szymon Rozmus

            3 miejsce klasa V A – Wojciech Zyzak, Wojciech Tuszyński, Dawid Kłaput, Jakub Morkisz, Marcin Buchta, Kacper Moj

                      Klasyfikacja końcowa turnieju klas VII-VIII przedstawia się następująco: 

            1 miejsce klasa VII A 1 – Maksymilian Goik, Szymon Klimek, Marcel Kramarczyk, Jan Krawczyk, Ksawery Plewnia,  Andrzej Wieczorek

            2 miejsce klasa VIII – Mateusz Barasiński, Kacper Gołąb, Dominik Hulbój Dominik Kolny, Adam Kuberski, Krystian Kupczyk, Łukasz Szymański

            3 miejsce klasa VII B – Kacper Bogucki, Wojciech Jaromin, Dawid Kowalski, Wojciech Nit, Jakub Ring, Marcin Wasilik.

            Turniej sędziował Grzegorz Zyzak a słodki poczęstunek dla dzieci ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.

          • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

                    13 grudnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt klas V-VIII. Mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym”, trzy drużyny rywalizowały między sobą o miano mistrza.

            Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: 

            1 miejsce – Zofia Stantke-Bogacka, Maja Dreszer, Zuzanna Rozum, Barbara Laskowska, Nadia Szewczyk, Monika Stuchlik

            2 miejsce – Maria Pyrczek, Oliwia Kramek, Emilia Kula, Kinga Trela, Laura Volkert, Samanta Gabruk

            3 miejsce – Sara Maćkowiak, Paulina Bula, Amelia Makselon, Magdalena Pyrcik, Marta Kuźma, Julia Manda, Oliwia Dreźniok.

            Turniej sędziował Grzegorz Zyzak a słodki poczęstunek dla dzieci ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie Śląskim.

          • „Pszajemy Małymu Ponbóczkowi”

            Uczniowie naszej szkoły jak co roku w okresie przedświątecznym wystąpili z programem artystycznym dla Członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim oraz zaproszonych przez nich gości. Poprzez stałą współpracę z prezesem, Panią Teresą Misterek, nasi uczniowie mogą razem z członkami Stowarzyszenia przeżywać tajemnicę Świąt Bożego Narodzenia. Nasi wychowankowie uczą się przez te spotkania wrażliwości, chęci niesienia pomocy, przez co dostrzegają drugiego człowieka wobec którego nie przechodzą obojętnie. Tegoroczne spotkanie odbywało się 12 grudnia 2023r. w sali  na „organistówce”, gdzie uczniowie przedstawili jasełka po śląsku pt: „Pszajemy Małymu Ponbóczkowi”. Świętej Rodzinie w podróży do Betlejem towarzyszyło grono przepięknych aniołów,  rezolutni pasterze, napotkani po drodze ludzie oraz bogaci Mędrcy ze Wschodu. Nad całością czuwał król Herod i przebiegły Diabeł. Wszyscy aktorzy  doskonale wcielili się w swoje role.  Po przedstawieniu  złożyli wszystkim  życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
            20 grudnia uczniowie przedstawią ten sam program artystyczny dla mieszkańców naszej gminy, zaś 21 grudnia dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły.

          • Konkurs recytatorski

            29 listopada odbył się konkurs recytatorski dla klas czwartych „Jesień słowem malowana”. Uzdolnieni młodzi recytatorzy zaprezentowali przed jury oraz swoimi kolegami najpiękniejsze wiersze o jesieni. Laureatkami zostały:

            Kinga Pyrcik – I miejsce

            Lena Orluk – II miejsce

            Oliwia Głowacka – III miejsce

            Nagrody zwycięzcom zostały wręczone podczas spotkania z Mikołajem.

          • Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

                       W dniu 6 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców. W turnieju wzięło udział 21 uczniów.

            Nagrody ufundował GOSiR Chełm Śląski.

            Dziewczęta:

            1 miejsce Maja Ganobis

            2 miejsce Anastazja Groń 

            3 miejsce Sara Maćkowiak

            4 miejsce Marta Kuźma

            5 miejsce Emilia Gdak

            6 miejsce Nikola Makselon

            Chłopcy:

            1 miejsce Krystian Hamik

            2 miejsce Marcin Buchta

            3 miejsce Wojciech Zyzak

            4 miejsce Michał Smolej

            5 miejsce Mateusz Skutela

            6 miejsce Tymon Wiecha

            7 miejsce Patryk Ścierski

            8 miejsce Paweł Bożek

            9 miejsce Kryspin kowalski

            10 miejsce Michał Manecki

            Turniej zorganizował i przeprowadził: Sebastian Gdak.

          • Dzień Górnika 2023

            5 grudnia 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole jak co roku niezwykle uroczyście „Dzień Górnika”.

            Szkolna Barbórka, w której udział wzięli zaproszeni górnicy oraz uczniowie wraz z wychowawcami -pokazała, że śląska gwara jest w naszej szkole stale pielęgnowana i żywa, a dzieci wspaniale godają i śpiewają po śląsku. W uroczystości brali udział licznie zaproszeni przez uczniów górnicy (ponad 50 osób) - rodzice i dziadkowie. Program artystyczny przedstawiły dzieci z klas I-III.  Oprócz podziękowań i życzeń wypowiadanych (także gwarą) w poetyckiej formie, goście mogli wysłuchać pięknych, górniczych piosenek przy akompaniamencie nauczyciela muzyki.

            Całość dopełnił pięknie wykonany przez tancerzy z klas pierwszych i drugich „Śląski Trojak”. Następnie uczniowie zaśpiewali górnikom uroczyste 100 lat i wręczyli laurki z życzeniami.

            Później głos zabrał przedstawiciel górników, dziękując za życzenia, pamięć i doskonałe występy. Na koniec pani dyrektor osobiście złożyła górnikom życzenia, zachęciła gości do odśpiewania ulubionych piosenek śląskich i zaprosiła do wspólnego zdjęcia i na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy z klasowych rad rodziców.

          • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

            „Czy to jutro, czy to dziś,  wszystkim jest potrzebny miś” – hasło to było przewodnim motywem tegorocznego spotkania uczniów klas I-III z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, które odbyło się 24 listopada w bibliotece naszej szkoły.

             Imprezę przygotowały panie bibliotekarki. Na początku uczniowie zostali zapoznani z historią Dnia Pluszowego Misia oraz rozpoznawali sylwetki misiów – bohaterów literackich: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola i misia Yogi. Dzieci z zainteresowaniem oglądały gazetkę, wystawkę maskotek i książek o misiach i niedźwiedziach  oraz samodzielnie tworzyły ilustrację do opowiadań o misiach „ja i mój miś”.

             Na zakończenie każdy uczestnik zabawy tradycyjnie otrzymał „małe conieco”, czyli słodki poczęstunek. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.

          • Dzień życzliwości

            "Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje"
            21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

             W tym dniu nasz szkoła była w kolorze żółtym. Na gazetkach zawisły żółte plakaty.  Na stoliku przygotowane były dla dzieci żółte opaski z miłymi słowami, karteczki pozytywniaczki i zwierzaczki pozytywniaczki do rysowania.  Uczniowie ubrani na żółto lub z żółtym akcentem losowali opaski lub karteczki, które mogli nosić na ręce albo podarować innej osobie. Najmłodsi uczniowie rozdawali wśród nauczycieli słoneczka życzliwości przygotowane poprzedniego dnia na świetlicy.

            To był bardzo pozytywny dzień.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland