• Z GŁĘBOKIM ŻALEM ZAWIADAMIAMY

             

            Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. Jana Zyzaka wieloletniego dyrektora naszej szkoły.

            Funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim pełnił od 1981 do 2006 roku.

            Pan Dyrektor był człowiekiem niezwykłym, bardzo zasłużonym dla szkoły i miejscowości.

            Pan Dyrektor przez te wszystkie lata dał się poznać, jako osoba dbającego o szkołę, o jej rozwój, zaangażowany w pracę z dziećmi.

            Śp. Jan Zyzak wniósł niemały wkład w rozwój chełmskiej społeczności lokalnej i wspólnoty parafialnej.

            Za jego staraniem nadano szkole imię nauczyciela i patrioty Floriana Adamskiego.

            W czasie jego dyrektorowania powstały nowe pracownie, jednak oczkiem w głowie dyrektora był zawsze sport. Szkoła zaczęła brać udział z sukcesami w licznych turniejach i zawodach sportowych.

            Uczniowie zawsze mogli liczyć na zrozumienie ze strony dyrektora, na jego sympatię i życzliwość.

            Pan Dyrektor był osobą o wielkim sercu, które okazywał nie tylko dzieciom, ale także nauczycielom i pracownikom tej szkoły. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, pomocny w trudnych sytuacjach.

            Panie Dyrektorze jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy z Panem pracować, korzystać z Pana ogromnego doświadczenia. Zapamiętaliśmy Pana, jako osobę kompetentną, pomocną, cierpliwą, udzielającą wskazówek i wsparcia, osobę, która nie odmówiła nikomu pomocy.

            Panie Dyrektorze dzisiaj żegnamy Cię wszyscy. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci – pamięci dyrekcji, nauczycieli, pracowników i wielu swoich wychowanków:

            „Odpoczywaj w pokoju”.

          • Wycieczka klas drugich do Osikowej Doliny

            Przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi to dobry powód, by zajęcia spędzić poza murami szkoły i skupić się na bogactwie przyrody, które oferuje nam nasza planeta.

            Ciekawi świata uczniowie klas drugich udali się dzisiaj do Osikowej Doliny w Koziegłowach, by tam dowiedzieć się o właściwościach, współczesnych badaniach, ciekawostkach i projektach z drewna osiki. Ponadto, by usłyszeć o historii bicia rekordu Guinnessa w uszyciu największego na świecie kapelusza z osiki. Mieli również okazję poznać unikatową polską tradycję tworzenia z płaszczyzn drewna osiki oraz dowiedzieć się o tajnikach heblowania drewna, składania kwiatów i szycia kapeluszy z osiki. Przygotowane w Osikowej Dolinie warsztaty dały możliwość kształtowania wrażliwości artystycznej, doskonaliły zdolności manualne, podniosły świadomość ekologiczną naszych uczniów a przede wszystkim były okazją do świetnej zabawy i dały radość z samodzielnego tworzenia.

            Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Mimo kapryśnej pogody i iście zimowej aury drugoklasiści wspaniale spędzili czas, a organizatorzy zadbali o to, by zimno nam nie dokuczało.

          • Dzień Ziemi - „Sprzątanie Świata”

            22 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy V a i V b brali udział w Akcji – „Sprzątanie Świata” w ramach obchodów Dnia Ziemi.

            Wraz z opiekunami porządkowali teren wokół szkoły przy ulicy Śląskiej.

            Posadzono również krzewy i kwiaty w otoczeniu naszej szkoły.

            Celem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

            Nie śmiecimy, sprzątamy, segregujemy śmieci.

          • Recytatorski sukces naszych uczennic

            18 kwietnia 2024 roku w Chorzowie odbył się XX Wojewódzki Konkurs Recytacji w Mowie Śląskiej Śląska Ojczyzna Polszczyzna, w którym naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII – Monika Stuchlik i Emilia Wyciślok oraz szóstoklasistka Emilia Kula. Poziom recytatorów był bardzo wysoki, a uczniowie reprezentowali różne szkoły oraz kółka teatralne z całego województwa, gdzie śląska gwara jest wciąż żywa. Wystarczy wymienić Bytom czy Rudę Śląską. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych, łącznie na scenie wystąpiło prawie 70 osób!

            Wszystkie nasze dziewczęta zaprezentowały się wspaniale i uzyskały wysokie noty.

            Niewątpliwym sukcesem może się jednak pochwalić EMILIA WYCIŚLOK, która wywalczyła III miejsce w kategorii: Klasy V – VIII, recytując tekst napisany przez nasza polonistkę panią Beatę Wesecką, pt. “Jedyn dziyń z życia małyj chełmionki”.

            O sukcesie może też mówić Monika Stuchlik, która zaprezentowała utwór pt. “Lauby” i zdobyła wyróżnienie.

            Po występie dziewczęta udzieliły pierwszego radiowego wywiadu, w którym opowiedziały o kultywowaniu śląskich tradycji oraz dbałości o piękno śląskiej mowy. Zdradziły także receptę na efektywną pracę z tekstem gwarowym, którego prezentacja wymaga nie tylko zdolności aktorskich i doskonałej dykcji, ale też znajomości gwary, co obecnie jest trudną i niestety deficytową umiejętnością.

            Jeszcze raz gratulujemy i czekomy na zaś!

          • Akcja Żonkile 2024

                 W tym roku do włączenia się w obchody upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim zaprosiła uczniów klas siódmych z chełmskich szkół podstawowych. Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

             

            Na początku zajęć bibliotecznych młodzież wysłuchała wprowadzenia społeczno-historycznego, a następnie miała możliwość obejrzenia filmu pt. „Nie było żadnej nadziei” w reżyserii Kamy Veymont z animacją Łukasza Rusinka. Ten niezwykły reportaż składa się z trzech części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation oraz Filmoteki Narodowej. Główna część filmu, za pomocą animacji poklatkowej, pokazuje przebieg powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ostatnia część to natomiast materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej stolicy oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.

          • PROGRAM PROFILAKTYCZNY„CUKIERKI”

            W dniach 8, 12 i 15 kwietnia 2024 roku uczniowie klas I - III uczestniczyli wraz ze swoimi wychowawcami w programie profilaktycznym „Cukierki,”  który został sfinansowany z budżetu Gminnej Komisji.

            Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak o tym samym tytule.

            Oddziaływania profilaktyczne ukierunkowane są na przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych,

            rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, naukę postaw asertywnych względem osób nieznajomych.

            Realizatorami programu byli trenerzy z  Krakowskiego Impresariatu Rondo.

          • Ortograficzny sukces naszych uczniów

            15 kwietnia 2024 r. w Imielinie odbył się Powiatowy Konkurs Poprawnego Słowa pod patronatem Burmistrza Miasta Imielin, w którym po raz kolejny zmierzyli się najlepsi znawcy ortografii z naszego powiatu. Aż dwa miejsca na podium zajęli uczniowie naszej szkoły. Zwyciężył  Robert Borkowy, a na miejscu III uplasowała się Emilia Wilczak.

            Gratulujemy!!!

          • ”Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

                     11 kwietnia 2024 roku na stadionie KS UNIA w Bieruniu odbył się turniej piłki nożnej -

            ”Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Młodzi piłkarze i piłkarki Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim zaprezentowali się znakomicie wygrywając w kategorii U-10 oraz zdobywając miejsca na podium w pozostałych kategoriach. Koordynatorem z ramienia Szkoły był nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak.

                        Reprezentacja chłopców SP nr 2 z Chełmu Śląskiego U-8 zajęła 3 miejsce przegrywając z SP 1 Bieruń i z SP Bojszowy. Chłopcy z klas pierwszych wystąpili w składzie: Oskar Olejnik, Borys Ptak, Michał Brodzik, Borys Jochymczyk, Patryk Volkert, Wiktor Zakrzewski, opiekun drużyny Grzegorz Zyzak.

                    Reprezentacja chłopców SP nr 2, U-10 zajęła 1 miejsce, wygrając z drużynami z Bierunia, Bojszów i Lędzin. SP 2 Chełm Śl. zagrała w składzie: Kacper Mikołajczyk, Damian Morkisz, Piotr Urbańczyk, Michał Wyciślok, Adam Kramek, Mikołaj Patalong, Filip Newiak, Sebastian Okrzesik, Tymon Wiecha, Zofia Baczyńska, opiekun drużyny Łukasz Volkert. Drużyna awansowała do dalszych rozgrywek, obecnie przygotowuje się do udziału w zawodach na szczeblu wojewódzkim.

                       Reprezentacja chłopców SP nr 2, U-12 zajęła 2 miejsce w turnieju pokonując SP 1 Lędziny, SP 1 Bieruń i SP Bojszowy a przegrała z SP 3 Bieruń. Piłkarze klas czwartych i piątych wystąpili w składzie: Dawid Kłaput, Jakub Morkisz, Wojciech Tuszyński, Wojciech Zyzak, Mikołaj Jagoda, Kacper Mysiorski, Jan Rozmus,Dawid Wisiorek, Michał Hołda, opiekun drużyny Grzegorz Zyzak.

          • ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW - CHEŁM ŚLĄSKI 2024

                 4 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim była gospodarzem zawodów powiatowych w mini piłce siatkowej chłopców. Organizatorem imprezy była dyrekcja szkoły oraz nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak, sędzią turnieju była Julia Szafrańska.

            Reprezentacja chłopców SP nr 2 z Chełmu Śląskiego zaprezentowała się znakomicie zajmując I miejsce w turnieju. W pierwszym meczu zawodnicy pokonali 2:0 w setach drużynę z SP 1 Chełm Śląski (25:3, 25:12) a w finale wygrali 2:1 w setach z SP 3 Lędziny (25:11, 22:25, 15:6).

            Klasyfikacja końcowa turnieju chłopców: I miejsce SP 2 Chełm Śląski, II miejsce SP 3 Lędziny, III miejsce SP 1 Chełm Śląski.

                      Młodzi siatkarze z Chełmu wystąpili w składzie: Krystian Hamik, Patryk Ścierski, Michał Smolej, Filip Mikołajczyk, Mateusz Goczoł, Wojciech Isci, Jakub Adamski, Wojciech Zyzak, Marcin Buchta.

            Zawodnicy SP nr 2 awansowali do dalszych rozgrywek, obecnie przygotowują się do udziału w zawodach na szczeblu rejonowym.

          • ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT - CHEŁM ŚLĄSKI 2024

                 3 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim była gospodarzem zawodów powiatowych w piłce siatkowej dziewcząt. Organizatorem imprezy była dyrekcja szkoły oraz nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Zyzak, sędzią turnieju była Julia Szafrańska.

            Reprezentacja dziewcząt SP nr 2 z Chełmu Śląskiego zaprezentowała się bardzo dobrze zajmując II miejsce w turnieju. W pierwszym meczu zawodniczki pokonały 2:0 w setach drużynę z SP 1 Imielin (25:17, 25:14) a w finale przegrały 0:2 w setach z SP 2 Imielin (10:25, 8:25).

            Klasyfikacja końcowa turnieju dziewcząt:  I miejsce zdobyła drużyna SP 2 Imielin, II miejsce SP 2 Chełm Śląski, III miejsce SP 1 Lędziny, IV miejsce SP 1 Imielin, V miejsce SP 1 Chełm Śląski.

                      Reprezentacja dziewcząt z Chełmu Śląskiego, którą przygotował Grzegorz Zyzak wystąpiła w składzie: Maja Dreszer, Maja Ganobis, Zuzanna Zagracka, Maria Pyrczek, Monika Stuchlik, Amelia Makselon, Kinga Kostyra.

          • Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

            Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

            w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 

            w roczniku 2009-2010

             

            W dniu 26 marca 2024 roku odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego  dziewcząt i chłopców. Reprezentacja dziewcząt Naszej Szkoły zdobyła mistrzostwo powiatu. Dziewczyny wystąpiły w składzie: Maja Ganobis, Monika Stuchlik. Nasi chłopcy zajęli 2 miejsce i wystąpili w składzie: Dawid Kowalski, Adam Kuberski. Zarówno dziewczyny jak i chłopcy zakwalifikowali się do zawodów na szczeblu rejonowym, które odbędą się w 4 kwietnia w Łaziskach Górnych.

            Turniej zorganizował i przeprowadził: Sebastian Gdak

          • ZAWODY POWIATOWE W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT - IMIELIN 2024

                                22 marca 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Imielinie była gospodarzem zawodów powiatowych w mini piłce siatkowej dziewcząt.

            Reprezentacja dziewcząt SP nr 2 z Chełmu Śląskiego zaprezentowała się bardzo dobrze zajmując II miejsce w turnieju. Zawodniczki pokonały 2:1 w setach drużynę z SP 1 Chełm Śląski oraz wygrały z SP 3 Lędziny 2:0 w setach, natomiast przegrały 1:2 w setach z SP 2 Imielin.

            Klasyfikacja końcowa turnieju dziewcząt:  I miejsce zdobyła drużyna SP 2 Imielin, II miejsce SP 2 Chełm Śląski, III miejsce SP 1 Chełm Śląski, IV miejsce SP 3 Lędziny.

                      Chełmska „dwójka” którą przygotował Grzegorz Zyzak zagrała w składzie: Anastazja Groń, Zofia Stantke-Bogacka, Emilia Kula, Kinga Trela, Oliwia Kramek, Barbara Laskowska, Zuzanna Rozum, Julia Manda, Sara Maćkowiak, Magdalena Pyrcik, Marta Kuźma.                                                                                                

          • Dzień Świętego Patryka

            W dniach 18-19 marca już kolejny raz nasza szkoła świętowała Dzień Świętego Patryka. Na korytarzach pojawiły się wspaniałe dekoracje: koniczyny, balony, flagi irlandzkie, girlandy oraz Leprikony. Większość uczniów ochoczo przyłączyła się do wspólnej zabawy ubierając się na zielono. Odbyły się także lekcje kulturowe, które zapoznały uczniów z historią patrona Irlandii oraz z tradycjami związanymi z 17 marca.

            W klasach 1-3 zorganizowany został konkurs plastyczny na najpiękniejszą irlandzką zakładkę.
            Poszczególne miejsca zajęli:
            I miejsce - Milena Kramarczyk 2c
            II miejsce - Oliwier Stolecki 3c
            III miejsce - Szymon Sikora 3b
            Wyróżnienia:
            Zuzanna Zych 2c
            Olaf Żołądek 3a
            Elżbieta Jaronicka 1b

            W klasach 4 w dniu 19.03 przeprowadzono  konkurs wiedzy dotyczącej Irlandii.
            Poszczególne miejsca zajęli:
            I miejsce - Nikola Makselon 4b
            II miejsce - Julian Pruba 4c
            III miejsce - Lea Wieczorek 4c
            III miejsce - Ida Przewoźnik 4c

            W klasach 5-8 uczniowie przygotowali plakat Irlandia w trzy dni.
            Poszczególne miejsca zajęli:
            I miejsce - Wojciech Dłucik 5a
            II miejsce - Bartosz Pawlik 7b
            III miejsce - Michał Smolej 6b

            Uczniowie klas 5-8 ozdobili także drzwi swojej sali w symbole związane z Irlandią:
            I miejsce - klasa 6b (sala 6)
            II miejsce - klasa 5a (sala 1)
            III miejsce - klasa 7b (sala 4)

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję!

            Do zobaczenia za rok!!!

          • „BIBLIOTERAPIA” W KLASIE II B

                  W klasie II b przeprowadzono zajęcia biblioterapii w oparciu o lekturę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek, która należy do lektur cieszących się wśród uczniów dużą popularnością.
                  Ciekawie, dobrze napisana książka stała się doskonałą bazą do kreatywnych zajęć, w których uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli - las rąk w górze, głośno wykrzykiwane odpowiedzi na pytania, historyjki ze skarpetkami w roli głównej.

                  Losy skarpet pochłonęły dzieci bez reszty, więc po zakończeniu omawiania książki J. Bednarek wymyślili swoje historie jedenastej skarpetki. I tak w ich opowiadaniach skarpetka była m. in. lekarką, piosenkarką, piłkarzem, astronautką, śmiech i... zobaczcie sami - oglądając fotorelację - działo się dużo. 

            Mamy nadzieję, że uczniowie świetnie utrwalili lekturę w czasie bibliotecznych zajęć!

          • Konkurs Recytatorski Mały OKR

                11 marca w Kinoteatrze Jutrzenka w Bieruniu miały miejsce IV miejskie eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Mały OKR organizowanego przez Instytut Korfantego. Wzięło w nich udział aż 43 młodych recytatorów i recytatorek.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica - Emilia Wyciślok z klasy 7a. Emilia wzięła udział w Turnieju Recytatorskim i zdobyła w nim wyróżnienie. Emilia zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej "Na wieży Babel" oraz fragment "Ani z Zielonego Wzgórza" Laucy Maud Montgomery. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Beata Wesecka.  Emilii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

          • Sukces Roberta Borkowego!

            Sukces Roberta Borkowego!
             

                            Robert Borkowy,  uczeń klasy VII A, został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

                           W klasach IV - VI na zajęciach historii Robert pracował pod opieką pani Renaty Dłucik, w klasie VII rozpoczął pracę z panią Joanną Kuleszą - Kubiciel.

                           W pierwszym i drugim stopniu konkursu Robert wykazał się historyczną wiedzą
            oraz umiejętnościami z epok: starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej do XIX wieku. Jako siódmoklasista w ostatnim etapie zmierzył się z zadaniami z zakresu historii XIX i XX wieku, czyli nie tylko z bieżącego materiału klasy VII, ale i klasy VIII. Robert uzyskał 57 punktów na  60 możliwych do zdobycia. 

                           Uzyskując tytuł laureata, Robert już dziś zapewnił sobie przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Gratulujemy pracowitości i wytrwałości w dążeniu do celu oraz życzymy dalszych sukcesów!

          • Wirtualne Centrum Edukacji Ekologicznej

            I miejsce w Rankingu Szkół na platformie edukacyjnej

            w Wirtualnym Centrum Edukacji Ekologicznej

            "Ranking szkół" to ekologiczna zabawa zorganizowana dla placówek oświatowych na platformie edukacyjnej Wirtualne Centrum Edukacji Ekologicznej. Zabawa ta ma na celu promowanie świadomości ekologicznej oraz zachęcanie uczniów i nauczycieli do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

            W ramach "Rankingu szkół" uczestniczące placówki oświatowe rywalizują ze sobą, podejmując różnorodne działania proekologiczne w swoim otoczeniu.

            Najbardziej aktywna szkołą, która uzyskała najwyższą średnia na każdego zgłoszonego uczestnika zabawy została Szkoła podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim z fenomenalną średnią 2779 pkt. Szkoła na drugim miejscu zdobyła średnią 1531 pkt.

            Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIa w składzie:

            1. Emilia Wyciślok 3985 pkt.
            2. Mateusz Zych 3706 pkt.
            3. Anastazja Groń 3634 pkt.
            4. Michał Kobryń 3186 pkt.
            5. Paulina Koziol 3129 pkt.
            6. Milena Sikora 2616 pkt.
            7. Zuzanna Zagracka 2557 pkt.
            8. Szymon Klimek 2287 pkt.
            9. Maria Pyrczek 1762 pkt.
            10. Marcel Kramarczyk 1662 pkt.

            Opiekun grupy: Sebastian Gdak

            Organizatorem Wirtualnego Centrum Edukacji Ekologicznej był Master - Odpady i Energia Sp. z o o.

            W nagrodę uczniowie otrzymali puchar dyplom i sporo gadżetów, a co najważniejsze  pojechali na zaplanowaną przez siebie i ufundowaną przez organizatora wycieczkę do Multikina i Laserowego Centrum Rozrywki w Katowicach.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim
      • ochojskab@poczta.onet.pl, krzysiekdsz@gmail.com
      • (32) 2258020 - ul. Kolberga 1 (32) 2258016 - ul. Śląska 12
      • ul. Kolberga1 41-403 Chełm Śląski Poland